Giresun olarak turizme ne kadar hazırız.
Her dönem ve her mevki yıllardır turizmden bahsederken, hizmet sektörü olarak bu potansiyeli içimizde ne kadar taşıyoruz.
Öncelikle kendimize dönüp bunu sorgulamamız, bu sorgulama sonucunda ortaya çıkan artı ve eksilerimizi tespit ederek orta ve uzun vadeli yol haritamızı çıkartmalıyız.Havalimanımızın açılacak olması,DOKAP’ın yeşil yol yatırımı,sahilden yaylalara yol bağlantılarının güçlendirilmesi gibi projelere nazaran otel ve restoran sektöründe durumumuz pekte iç açıcı değil.
Mevcut tesislerimizin dahi turizm belge statüsünde çok az sayıda olması ilimiz adına başta Arap turistlere yeterli oranda hazır olmadığımızı gösteriyor.Giresun bir iki yıl içinde hizmet sektörünün güçlendirmediği taktirde turizmden etki-tepki sonucunda ilimiz talep gören değil,terk edilen bir yöre hüviyetine bürünmesi kaçınılmaz gözükmektedir.
Bu tablonun gerekçelerini şöyle sıraladığımızda mevcut otel sayımızın ancak %50’si turizm belgeli olması,yatak kapasitemizin 2000 seviyesinde olması,restoranlarımız içinde de sadece üç işletmenin turizm belgeli olması gerekçe gösterilebilir.
Komşumuz Trabzon’da ise 12 bin dolayında yatak kapasitesi mevcuttur.
Giresun’da faaliyette bulunan otellerin sadece 14 tanesinde Turizm İşletme Belgesi olduğu bilinmektedir.14 turizm belgeli otellerde 509 Oda ve 1003 yatak kapasitesinin bulunduğu,buna karşılık Belediye Belgeli İşletme Sayısının da 14 olduğu,bu otellerde 72 oda ve 583 yatak kapasitesinin bulunduğu,Belediye Belgeli 3 Pansiyon olduğu,bu pansiyonların 72 Oda ve 140 yatak kapasitesinin bulunduğu bir gerçektir.Belediye belgeli butik otel sayısı ise bir adet olmakla birlikte 12 oda ve 17 yatak kapasitelidir.
Restoranlarımızın turizm belge sayısı ise otellerimizden daha düşüktür.Giresun merkezde bir adet,Tirebolu ilçemizde bir adet ve Şebinkarahisar ilçemizde bir adet olmak üzere toplam üç adet Turizm Belgeli Restoranımızın olduğu,turizm işletme belgesi olmayan ise 15 restoran bulunuyor.
Göstergeler bizlere yeterli düzeyde olmadığımız, süreci hızla değerlendirerek,hizmet sektörümüzü fiziki ve belge açısından iyileştirmemiz gerektiğini görmekteyiz.
Ancak;
Devletimiz turistlik tesisler için dev bir adım atma kararı almasıyla 400 yatak kapasiteli Karadeniz’in en büyük otelini Giresun’a yapma girişimi başlatmıştır.Büyük bir bölümü tamamlanan ve bugün yatırım çalışmaları devam eden Giresun Özel İdare Hizmet Binası inşaatı yakın zamanda tamamlanarak otel işletmeciliğine katılacaktır.Bu sürece kadar yerel firmalarımız olarak sizlerde sürece katılmanızı arzuluyoruz.

Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU
Yön. Krl. Bşk.