Ülkemizin en önemli ekonomik sorunlarının cari açıktan kaynaklandığını ekonomi uzmanları ve reel sektör temsilcileri her daim ifade etmektedir. Bugün ihracatın ithalatı karşılama oranından dolayı cari açık veren ülkemiz ekonomisi için, daha fazla imal edip daha fazla ihraç edilmesi şarttır. Yerli ve milli üretim için son çeyrekte politikalar oluşturan ekonomi yönetimi, bugünlerde İVME Kredi Paketi ile birlikte süreci desteklemektedir.
Türkiye ekonomisindeki süreç ve bu bağlamda açıklanan İVME Finansman Paketi ülkemizin geleceğine yönelik olduğunu göstermektedir. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME Finansman Paketi 30 milyar TL’lik finansman imkanının yatırım, üretim ve istihdam seferberliğine yeni bir soluk getireceğine, söz konusu destek paketinin Türkiye’nin uzun yıllardan bu yana kanayan yarası olan cari açık için panzehir niteliği taşıdığına inanıyoruz. Sayın Bakanımız tarafından açıklanan destekler Giresun gibi fındık ve çayın yanında metal ürünleri ile içecek sanayi imalatında öne çıkan bölgelerin desteklenmesine önemli katkı sağlayacaktır. Geçtiğimiz yılı 152 milyon dolarlık dış ticaret işlemi ile kapatan Giresun, bu desteklerle birlikte ülkemizin milli ekonomi hamlesine ivme kazandırmayı sürdürecektir. Önümüze sunulan bu destek paketlerinden Giresun gibi vilayetlerde imalat ve ihracat yapan firmaların daha fazla faydalandırılması/faydalanması gerekmektedir.
Peki bu kredi paketi neden gerekliydi ve ne için uygulamaya koyuldu derseniz;
İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanması önceliklidir. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olması planlanmaktadır.
Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı
Önceki İçerikGalerici Belgeleri Sahiplerini Buldu
Sonraki İçerikHaziran Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı