Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimleri sürecinde başlayan dövizdeki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda.
Bugün dövizdeki yükselişin baskı altında tutulması, daralan ekonomik piyasa ya canlandırıcı tedbirler ile olumlu müdahalelerde bulunulması, toplumun tüm katmanlarınca takip edilmektedir.İş dünyasına yönelik Ocak ayı başında uygulamaya sokulan KOBİ Değer Kredisi bu projelerden biri durumudur. Finans sektöründe faiz bandının yüksekte tutulması ve esnafımızın finansa ulaşmada yaşadığı zorunluluklar üzerine alınan tedbir kapsamında 20 milyar TL tutarındaki düşük faizli kredi uygulaması, Giresun gibi yörelerde ticari faaliyet yürüten işletmelerimiz için nefes alma özelliği taşımaktadır.
Toplam 20 milyar TL tutarında 13 banka tarafından finanse edilen kredinin ilk 6 ayı faiz tutarlarının ödenmesi, devamında 36 ise 1.54 faiz oranı ile eşit taksitlerde ödenecek bir kredi uygulamasıdır.
İmalat ve ihracatçılar için 1 milyon TL üst limitli, hizmet ve perakende sektörü için ise 500 bin TL üst limitli KOBİ Değer Kredisinden Giresun’un azami yararlanması için mücadele etmekteyiz.
Yılın ilk günlerinde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan KOBİ Değer Kredisi, finansman sıkıntısı yaşayan KOBİ’lerimiz için önemli bir müjde oluşturmuş, reel sektörümüzün 2019 başlangıcı öncesinde moralini artırmıştır. Devletimizin bu desteği sayesinde krediye daha rahat ve maliyeti düşük ulaşma imkanı artacak, ekonomik piyasa canlanacak, istihdam ana merkezli üretim bundan olumlu etkilenecektir.
Bir çok sektörde uygulamaya konulan, ekonomiyi canlandırmaya, insan hayatının daha rahat ve müreffeh bir yaşam ile toplumsal avantaj kazandırmayı amaçlayan tedbirler, ülkemizin kalkınması ve gelişmesi açısından alınan tedbirler olarak yorumlanmaktadır.
Bu yeni finansman desteği başta olmak üzere hayatımızın tüm evrelerine dokunacak planlamalar ile bu kritik dönemde yalnız bırakmadıklarını gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a ve tüm Bakanlarımıza teşekkür ediyoruz.
Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı