-18.5 C
Giresun
09 Şubat 2023

Beceri’10

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi
Hem işsizlik oranını azaltmak, hem de işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi” başlatılmıştır.
Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında ilk etapta 19 ilde başlatılmış olup, gelinen noktada 81 ilde uygulanmaya devam etmektedir.
Bu projenin en önemli özelliği diğer kurs projelerine nazaran işletmeler tarafından verilen yüzde 90 istihdam taahhüdüdür.
Projenin işleyişi sistematiği; kalifiye personel bulma yönünden sıkıntı yaşayan firmaların Ticaret ve Sanayi Odası’na başvuruda bulunması, başvurular değerlendirildikten sonra İŞKUR’a kayıtlı kişiler arasında yapılacak olan mülakat sonrası ilgili firmanın talep ettiği sayı kadar kişinin teorik eğitime tabii tutulması, eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlerin ilgili firmada staj gördükten sonra firma bünyesinde istihdam edilmesi şeklindedir.

Projeler Menü