Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) işbirliğinde  “Türkiye’nin AB Gündemi; Güncellenen Gümrük Birliği’nin İş Dünyasına Etkileri” konulu seminer düzenlendi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı ihracat firma temsilcilerinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı N. Şükrü Ataün;”21 yıldır Gümrük Birliği içindeyiz.Ancak tam merkezinde değiliz.Türkiye AB  hedefinden asla vazgeçmemelidir.Avrupa Birliği kriterlerini yakalamak için yolunda yürümelidir.”dedi.
Türkiye-AB İlişkileri ve Gümrük Birliğinin Güncellenme Süreci hakkında sunum gerçekleştiren İKV Genel Sekreteri Doç Dr. Çiğdem Nas;”Kuruluş amacımız AB konusunda çalışmalar yapmaktır.Bu bağlamda farklı illerde bu tür seminerler gerçekleştiriyoruz.Bu yıl Gümrük Birliği üzerine yoğunlaştık.21 yıldır devam eden Gümrük Birliğinde yeni alınan bir revizyon sürecine girdik.2019-2020’ye kadar yenilenmiş bir Gümrük Birliği süreci yakalamış olacağız.”dedi.
Gümrük Birliğinin Güncellenmesi ve İş Dünyasına Etkileri konusunda bilgi veren İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Gökhan Kilit;”Gümrük Birliği güncellenme sürecini üç başlıkta inceleyebiliriz.Kamu alımları,hizmetler ve tarım sektörü üzerine müzakereler yapılacaktır.Türkiye kamu alımları ve hizmetler üzerine hazır diyebiliriz.Ancak tarım sektöründe Gümrük Birliğine tam hazır olduğumuzu ifade edemeyiz.”sözlerini vurguladı.
İktisadi Kalkınma Vakfı Araştırma Müdürü Çisel İleri ise; AB Fon ve Programları: İş Dünyası Nasıl Faydalanır?  konusunda bilgiler verdi.