Giresun’da faaliyet gösteren özel ve Yurtkur’a bağlı işletme yetkilileri Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya geldiler. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ile Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Fethi Elmas’ında katıldığı toplantıda sektör analizi yapıldı.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; ”Giresun genelinde yer alan özel ve devlet yurdu sayısı toplam 34 ve kapasite oranı ise 7500 dolayındadır. Giresun merkez ağırlıklı 29 bin civarında öğrencisi olan Giresun Üniversitesi’nin hedeflerini iyi tespit ederek yurt yatırımlarımızı şekillendirmeliyiz. Diğer yandan 6 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan yön etmelik ile her önüne gelen yurt açamayacağı gibi, yurt koşulları artık ciddi müeyyideler içermektedir.Bu konuda sizlerin talepleri bizler için önemlidir.”dedi.
Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Fethi Elmas ise yeni yatırımlar hakkında bilgi verirken, 2017-2018 eğitim öğretim sezonu öncesinde özel yurt temsilcileri ile bir araya gelerek Giresun Üniversitesi’ne il dışından okumaya gelecek öğrencilerin barınma sorunlarıyla ilgili bir ortak yol çizebileceklerini ifade etti.
Müdür Elmas, 2017 yılı sonu ile biri devlet tarafından yapılacak bin yataklı ve biride özel müteşebbis tarafından yapımı devam eden 1200 yataklı yeni yurtların Giresun merkezde faaliyete geçeceğini vurguladı.
Toplantıda konuşan Giresun Özel Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Saffet Karaca;”Giresun merkezde geçen dönem Yurtkur vesilesiyle özel yurtlarımız sıkıntı yaşadı.Bu sıkıntının temel gerekçesi eğitim-öğretim dönemi öncesinde özel yurtlarda kalan öğrencilerin ek yerleştirmeden Yurtkur’a davet edilmesi oldu.Bu tür sıkıntıların tekrarlanmaması için koordineli çalışmalıyız.Birde yeni çıkan yönetmelik var,bu konuda ortak bir yol haritası izlemeliyiz. Özel yurtların Yurtkur statüsünde değerlendirilmesi ve özel yurtlarda kalan öğrencilere de yemek desteği sağlanması planlanmalıdır.”diye konuştu.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Fethi Elmas,Özel Yükseköğrenim Öğrencileri Yurtları Derneği Başkanı Saffet Karaca’nın yanı sıra toplantıya;Özel Akademi Kız Öğrenci Yurdu yöneticileri Cavit-Ziya Demsoy,Özel İnci Kız Öğrenci Yurdu yöneticisi Meliha Şenel,Yurttekin Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Fatma Karaca,Sevgi Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi İbrahim Dizdar,Evim Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Mustafa Kodal,Mediha Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Hamit Alaşalvar,Eliz Kız Öğrenci Yurdu temsilcileri Ekin-Özcan Doğramacı,Özel Işıkdemir Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Bahri Işıkdemir,Tirali Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Alihan Tirali ve Ege Kız Öğrenci Yurdu temsilcisi Aylin Akdeniz katıldı.