Giresun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş. tarafından Şebinkarahisar ilçesinde Mesleki Yeterlilik Belgesi İnşaat İşçiliği sınavı gerçekleştirildi. Şebinkarahisar ilçesi Bülbül Mahallesinde yer alan bir inşaatta yapılan mülakat ve teorik sınavı ile 54 inşaat çalışanı belge almaya hak kazandı.
Şebinkarahisar,Alucra ve Çamoluk ilçesinde yer alan inşaat çalışanlarına yönelik yapılan sınavların ekim ve kasım aylarında da devam etmesi planlanmaktadır.
22-23-24 Eylül 2017 tarihlerinde üç gün yapılan Şebinkarahisar bölgesi  sınavları hakkında değerlendirmede bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın;”Mesleki Yeterlilik Belgesi ülkemizde uygulamaya konulan bir sertifikadır.Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekleri içeren bu uygulama 2016 yılında 48 meslek ile start verdi bugün 160 mesleğe çıkartılmış durumdadır.Önümüzdeki dönemde ise meslek sayısının 600’e ulaşacağı ifade edilmektedir.2018 sonuna kadar devlet teşviki olan Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde özellikle inşaat alanında ve metal ürünleri ile otomotiv alanında belgesiz personel çalıştırılmaması ve böylelikle Giresun’da mağduriyet yaşanmamasını arzuluyoruz.Bu doğrultuda Şebinkarahisar ilçemizde ilk etapta 54 kişilik sınav gerçekleştirdik, daha sonra ise birden fazla sınav gerçekleştirmek suretiyle süreci aşacağımıza inanıyorum.”dedi.