Giresun Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda düzenlenen 2.El Araç Alım-Satım Mesleki Yeterlilik Belge töreninde konuşan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, “Mesleki Yeterlilik Belge sürecinde Odamızın çalışmaları takdire şayandır.”
Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında Giresun’da gerçekleştirilen 2.El Araç Alım-Satım MYK sınavlarında başarılı olanlar belgelerini törenle aldılar. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ile Giresun İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş’ın da katıldığı belge töreni Giresun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
2.El Araç Alım-Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi töreninde konuşan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mesleki Yeterlilik Belge sürecinde başarısını yakinen takip ettiklerini ifade etti.
Vali Sarıfakıoğulları; “Mesleki Yeterlilik Belgesi sektörlerde artık zorunlu hale gelmiş ve Giresun olarak sürecin içinde yer aldığımız bir durum içermektedir. Dolayısıyla Giresun Ticaret ve Sanayi Odamızın ilk etapta inşaat ve metal ürünleri ile asansör, ardından galericilerin belge süreçlerini çok sağlıklı bir şekilde yönettiğini görmekteyiz. Yine bu yıl içinde emlakçı ve müteahhitlere yönelik emlakçı belgesi ile okul servisçilerine yönelik belge sınavları devam edecektir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası mesleklerde belgelendirme süreçlerine ilave olarak turizme dönük çalışmaları ile İl ekonomisine sağladığı katkılar vesilesiyle taktir edilecek bir aktifliği mevcuttur. Bu vesile ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Hasan Çakırmelikoğlu’na teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
148 kişinin belge almaya hak kazandığı törene ev sahipliği yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, 2016 yılında başlanan Mesleki Yeterlilik Belge sürecinde 100’e yakın sınav ve binin üzerinde belge verilmek suretiyle Giresun TSO’nun Türkiye’de faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları arasında en üstte yer aldığına dikkat çekti.
Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;
“2018 yılının dördüncü çeyreğinde galericilere yönelik belgelendirme sürecine girdik.Giresun olarak ülke genelinde bu belge sürecine odaklanan ve sektörde oluşabilecek mağduriyetlerin ilk etapta önüne geçmek adına tüm galerici esnafımızın mesleki yeterlilik belgesini almalarına vesile olduk. Giresun’da Ekim, Kasım, Aralık aylarında yapılan sınavlarla toplam 220 kişi sürecin içerisine girdi ve 148 kişi ise ilk sınavlardan belge almaya hak kazandı.
2019’un ikinci diliminden itibaren Kanun ve Bakanlık yönetmelikleri kapsamında galericilik işi yapan esnafımızın noter alım satım işlemlerinde bu belge uygulaması devreye girecek. Ardından aşama aşama ticari araç alım satımda noterlerden belgesiz işlem yapılamayacak.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan sonra ise yine ticaret yoğun meslekler olan emlakçılık ve müteahhitlik işi yapanların belge süreçleri başlayacaktır. Şubat ayının 15’inden itibaren emlakçılara ve konut sektöründe faaliyet yürütenlere yönelik Emlakçı Danışmanlığı sınavları gerçekleştirilecek, bu belgeyi almayan emlakçı ve müteahhitler ise 2019 yılı sonu ile sektörde konut alım satımı başta olmak üzere Tapu Müdürlükleri ile Noterlerden gayrimenkul ticareti yapamayacaklardır.”