22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun İli Dereli İlçesi başta olmak üzere Doğankent ve Yağlıdere İlçelerimizde de etkili olan aşırı yağışların ardından meydana gelen sel afeti bölgemiz tarihinin en büyük maddi yıkımını gerçekleştirmiştir.
Afetin başladığı saatlerden itibaren Dereli İlçemiz merkezli bölgemizin tamamına yönelik devletimizin koordinasyonu ile yaşanması muhtemel daha fazla can ve mal kaybının önüne geçilmesi sağlanmıştır. Sel afeti ve ardından son kırk sekiz saatte başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bakanlarımız ve devletimizin tüm kademeleri seferber olmuş ve süreç aralıksız devam etmektedir.
1958 yılında Giresun İline bağlı ilçe statüsünü alan Dereli tarihinin en büyük doğal afeti sonucu yaşanan ticari ve sosyal mağduriyetin boyutu da günbegün ortaya çıkmaktadır. Altyapısı tamamen yok olmuş, ticari tüm kazanımlarını kaybetmiş Aksu Vadisinin incisi Dereli ilçemizin yeniden ayağa kalkabilmesi için planlı, acil ve koordineli maddi/manevi desteğe ihtiyacı vardır.
Ayrıca, Dereli İlçemizin İl merkezi ve diğer ilçelerle ticari ve sosyal diyaloglarının yoğun olması münasebetiyle afetten Giresun’un tamamının etkilendiği ve afet kapsamının ilimizin genelini kapsaması gerektiği de gözardı edilmemelidir.
Dolayısıyla; Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük felaketlerinden biri olan Dereli başta olmak üzere Doğankent ve Yağlıdere ilçelerinde yaşanan afetin yaralarının hızlı ve koordineli bir şekilde sarılabilmesi adına Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Ticaret Borsası, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne bağlı en az 350 esnaf ve tacirimizin zararına münhasır ilk etapta 20 milyon TL civarında bir hibe desteği sağlanmalıdır. Akabinde afet bölgesinde faaliyet yürüten esnaf ve tacirimizin vergi ve sigorta primleri bu yılı kapsayacak şekilde devletimizin desteği ile yük olmaktan çıkartılması, kamu ve özel banka kredi faizlerinin iptali ve kredi ertelemesine tabi tutulmasının yerinde ve faydalı bir karar olacağına inanmaktayız.
Bölgede faaliyet yürüten işletmelerin tamamına yakını makine, ekipman ve sermayesini yaşanan afet sonucu yitirmiştir. Bu verilerden yola çıkarak bölgenin kendi ayakları üzerine durma yeteneğinin zayıfladığı bilinmelidir. Bu kapsamda devletimiz ve finans kuruluşlarımızın desteklerini beklediğimizi tekrar, açık ve net bir şekilde ifade ederiz. Ayrıca başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize  ilk dakikadan itibaren ülkemizin dört bir köşesinden ilgisini ve desteğini eksik etmeyen kamu kurum ve özel sektör temsilcilerine şükranlarımızı sunar, Giresun iş dünyası ve esnafı adına teşekkür ederiz.