Giresun ilinin sosyo- ekonomik alanda veri tabanının oluşturulması, üniversite ile iş dünyası arasında iş birliği çerçevesinde faaliyet yürütmesi amacıyla kurulan Giresun Üniversitesi – Kent İşbirliği Platformu çalışmalarına başladı.
3 Şubat 2017 Cuma günü Üniversitenin  Tarihi Rektörlük Binası Senato Salonunda Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU başkanlığında bir araya gelen GÜKİP üyeleri önümüzdeki günlerde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili önemli adımlar attı.
Toplantıya, başkan yardımcıları Muammer USTA, Prof. Dr. Mustafa TÜRKMEN, üyeler Prof. Dr. Başak TAŞELİ, Prof. Dr. Canan ÇELİK, Murat ALADAĞ, Prof. Dr. Mustafa CİN, Prof. Dr. M.Serkan SOYLU, N.Uğur KARAİBAHİMOĞLU, Temel YANIKOĞLU, Fikri ÇALCALI, Gökhan GÖKSU, Hüseyin ÖZKAYA, Rıfkı KARABULUT, Nurettin KARAN, Kemal GÜRGENCİ, Mustafa HALİLBEYOĞLU, N.Şükrü ATAÜN, N.Kemal ALTUNBAŞ katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU, Giresun Üniversitesi Kent İşbirliği Platformu’nun kentin sorunlarının analizi ve çözümü noktasında önemli olduğuna dikkat çekerek; “platform üniversite ile kentin bütünleşmesinin yanı sıra bizlerin de bir çatı altında toplanması açısından çok değerlidir. Bu birliktelik hem üniversitenin hem de şehrimizin sorunlarının çözümü aşamasında daha hızlı ve etkili sonuç almamızı sağlayacaktır. Öncelikle yapılacak çalışmalarla ilgili gündem belirlenmesi için üyelerimizin görüş bildirmesini ve bu doğrultuda karar alınmasını öneriyorum”dedi.
Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda kalıcı çözümler üretebilmek için, platform üyelerinin bağlı bulundukları alanlarla ilgili tanıtıcı, sorun analizi ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlamaları ve oluşan bu raporlar doğrultusunda çözüme yönelik işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Bu bağlamda ilk olarak Giresun Üniversitesinin mevcut durumu, hedefi ve akademik işbirliği yapılması konusu gündem olunmasına karar verildi.
GÜKİP Yönetim Kurulu anılan gündem doğrultusunda 1 Mart 2017 Çarşamba günü bir araya gelecek.