Giresun bölgesi çay hasadı başladı. Giresun İli Eynesil ilçesinde yapılan hasat şenliğine katılan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, çay topladı ve sezonun üreticiye hayırlı olmasını diledi.

Başkan Çakırmelikoğlu;

“Fındık ve çayın Giresun ekonomisine katkısı çok büyüktür. Giresun çayı, fındığı gibi çok yüksek kaliteye sahiptir. Bu kalite toprağın yapısından ve ilimizin ikliminden kaynaklanmaktadır. Çay da bu şekilde tadını toprağından ve ikliminden almaktadır.

Giresun’da çay sektöründe 11 işletme ve paketleme tesisi bulunduğunu belirten Çakırmelikoğlu “Buralarda yaklaşık bin civarında istihdam sağlanmaktadır. Fındık üretimi ve ticareti yapanlar bu rakamın dışındadır. Bu işletmelerin ilimize yüksek oranda katkısı bulunmaktadır. Giresun’da yaklaşık 30 bin ton yaş çay üretimi yapılmaktadır ve bundan 7 bin ton kuru çay mahsulü elde edilmektedir. Giresun da üretilen çay miktarı ülkemiz üretiminin yaklaşık %2 sine tekabül etmektedir. Bizim öncelikli amacımız çay ve fındığımızın markalaştırılması yönünde tüm desteğimizi kurumlarımıza aktarmaktır” diye konuştu.

Önceki İçerikKamu Yatırımlarında İnşaat Maliyetleri Can Yakıyor
Sonraki İçerikÇakırmelikoğlu Giresun Çayı’na Dikkat Çekti