Ekonomide yukarı yönlü fiyat farkı kamu yatırımları başta olmak üzere inşaat sektöründe ki sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, inşaat sektörünün ana kalem ürünlerinde yaşanan ciddi fiyat artışlarına karşı tedbir alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çakırmelikoğlu, “Ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörüne bu süreçte verilecek destek ekonomiyi olumlu etkileyecektir. İnşaat sektöründe demir-çelik başta olmak üzere çok büyük maliyet artışları yaşandığı bir dönemin içindeyiz. Özel sektörün üstlendiği kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanabilmesini teminen, firmalara fiyat farkı ödenmesi ve şarta bağlı olmayan tasfiye hakkının tanınması hizmette aksamalar yaşanmadan ekonominin çarklarının dönmesine vesile olacağı bilinmelidir. İnşaat sektöründe demir-çelik başta olmak üzere bu maliyet artışlarının günümüz şartlarında karşılanabilmesi mümkün gözükmemektedir. Aksi takdirde tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi çıkmaması halinde yükleniciler işi bitiremeyecek,  yarım kalan işlerin tamamlanması için idare bilahare ikmal işi için ihaleye çıkmak zorunda kalacaktır. İdareler geçmiş yıl ve aylarda ikmal inşaatı ihaleleri yapmış ve ihalelerin kamuya maliyeti fiyat farkının en az 2-3 katı fazla olmuş, ayrıca projelerin gecikmesi de ayrı bir kayıp yaşatmıştır. Pandemi dolayısıyla inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle yüklenici firmalar desteklenmesi ve ihracata yönelik iç piyasayı rahatlatıcı kota uygulaması da planlamalar içinde yer almalıdır.” dedi.

 Diğer yandan stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışların firmalar üzerindeki baskıyı artırdığı da göz önüne alınarak sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması istenmektedir.

Önceki İçerik2.El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Belgesi Sınavları Başladı
Sonraki İçerikÇakırmelikoğlu, Çay Hasat Şenliğine Katıldı