Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu hükümlerine göre üyelerin aidat, navlun hasılatından alınan Oda payları da bu kapsama alınmıştır. Buna göre, 30 Haziran 2016 tarihinden önceki borçlar için getirilen yapılandırma kanunu kapsamından yararlanılabilmesi için 31 Ekim 2016 tarihine kadar Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na veya ilgili Oda/Borsa’ya müracaat edilmesi gerekmektedir.
Ana para dışında faiz ve gecikme zamlarının kanun kapsamında silinmesi ile uygulanacak olan  vergi affı uygulamasında, gelir ve kurumlar vergisi, sgk primleri, belediyelerin su ve emlak vergisi türünde alacakları, trafik ve askerlik cezaları, yurt-kur öğrenim ve katkı kredisi gibi alacaklarda kapsama dahildir.
Özellikle kasa affı uygulaması olarak gündeme gelen kasa düzeltme uygulamasının da bu kanun ile tekrar yapılabileceği ifade edilmektedir.
Af ile ilgili değerlendirmede bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,”Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve faizlerinin iptalini içeren kanun bir çok işletmeye rahat nefes aldıracaktır. Faizlerin iptali ve ana paranın eşit taksitler ile ödenmesi bu kanunda yer almaktadır. Ayrıca kasa düzeltmesi olarak bilinen uygulamanın da bu kanun kapsamında yapılması söz konusudur.”