İş Sağlığı ve Güvenliği uygulaması kapsamında az tehlikeli sınıfta yer alıp, 50’den az çalışanı olan işyerlerinde 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen uygulama süresi 1 yıl daha uzatıldı.
Daha önce tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler ile 50’den fazla çalışanı olan az tehlikeli işletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği zorunlu hale getirilmişti, 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmesi beklenen az tehlikeli işletmeler uygulaması işveren birliklerinden gelen talepler doğrultusunda bir yıl daha uzatıldı.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;” İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işverene, çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiyle diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğü getirmişti. Yoksa bu hizmeti ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirmesi gerekiyordu. Yeterli hizmet alınamaması ve görevli bulunamaması, kamu kurumlarında uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi, iş dünyasının sürece uyum sağlaması amacıyla süre 01 Temmuz 2017 yılına kadar uzatıldı.Bu sayede sadece Giresun’da Giresun Ticaret ve Sanayi Odası,Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası ile Giresun Esnaf ve Sanatkarları Birliği’ne bağlı 25 bine yakın işletme süre uzatımı hakkı kazanmış oldu.İşletmelerimizin bu süre zarfında tedbirlerini almaları,İş Sağlığı ve Güvenliği firmalarımız ile irtibat kurmalarını tavsiye ediyoruz.”dedi.