İstihdam Seferberliği 2019 tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fatoğlu, Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, Giresun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Fikri Çalcalı, iş dünyası temsilcileri ile İŞKUR ve SGK il müdürleri ve uzmanlarının katıldığı bilgilendirme toplantısı Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.
1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında alınan personele yönelik devlet teşvikinin (İstihdam Seferberliği 2019) anlatıldığı ve detaylı bilgilendirmesinin yapıldığı toplantıda İŞKUR ve SGK yetkilileri istihdam seferberliğinin detaylarını aşağıdaki gibi paylaştılar;
  • “-Her bir ek istihdamın bir yıl içindeki toplam 19 bin 419 TL işveren maliyetini devlet karşılayacak.
  • -Teşvik avantajları 01 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında alınan işçiler için geçerli olacak.
  • -Ek istihdamın ilk 3 ay ücretinin tamamı devletimiz tarafından karşılanacak.
  • -Hedef 2019 yılında bu proje ile 2,5 milyon yeni istihdam yaratmak.
  • -Bu projeden faydalanacak ek istihdamın İŞKUR’a kaydının olması öncelik olacak.
  • -Alınan personel 2018 yılı istihdamına ek istihdam olacak.
  • -Ek istihdam edilen kişinin geçmişe dönük üç ay içinde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış şartı olacak.
  • -Teşvik destekli istihdam edilen 9 ay işten çıkartılamayacak.”
  • Sunumların ardından konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Teşvikler, işini büyütmek isteyen işletmelerimiz için avantaj içeriyor. İstihdam hedefi olan tüm firmalarımızın bundan faydalanmasını istiyoruz. Teşvik içeriğindeki ücret, prim ve vergi destekleri katkı sağlayacak oranlarda gözükmektedir.” dedi.
Toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerine hitap eden Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ise, bu teşvik ile hedefin daha fazla üretim ve daha fazla istihdam olduğuna değindi.
Amaçlanan unsurlardan birinin de kayıt dışılığın önüne geçmek olduğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, “Sizler gerçekten bu noktada özveriyle çalışan, gayret eden insanlarsınız, eliniz değil tüm vücudunuzu taşın altına koymuş insanlarsınız. Bizler de sizlerin önünü açmak amacıyla her türlü özveriyi göstermeye hazırız.” dedi.
Sarıfakıoğulları, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR İl Müdürlüklerinin uzmanlarıyla Giresun’daki tüm iş ünitelerini ve fabrikaları tek tek dolaşacağını ifade ederek, bu konuda işverenlere bilgilendirmelerde bulunulacağını aktardı.
Türkiye genelinde hedeflenen istihdam rakamının 2,5 milyon olduğunu anımsatan Sarıfakıoğulları, “İlimiz nezdinde 6 bin 500 yeni ek istihdam inşallah bu teşvik paketleriyle beraber oluşturulacak.” ifadesini kullandı.