Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, ülkemiz ve bölgemizin stratejik yatırımları arasında yer alan Erzincan-Gümüşhane-Giresun(Tirebolu)-Trabzon Demiryolu Projesinin son durumunu değerlendirdi.

Başkan Çakırmelikoğlu açıklaması şu şekildedir;
“Erzincan-Gümüşhane-Giresun(Tirebolu)-Trabzon Demiryolu Projesi salt bir yöreye indirgenmeksiniz, makro politikalar çerçevesinde ülke ve bölgenin menfaatlerine odaklı yapılmalıdır.
Uzun zamandır gündemde olan Doğu Karadeniz’e Erzincan üzerinden kuzey-güney yönünde bir demiryolu bağlantı proje fizibilitesi planlanmış ve iki alternatif güzergah üzerine odaklanılmıştı. Gelinen aşamada Tirebolu güzergahı maliyet ve ulaşım aksı anlamında daha rantabl görülmüş ve ardından gelişen süreçte ise şu ana kadar henüz bir çalışma gerçekleşmemiştir.

Dolayısıyla devletimizin makro ulaşım politikaları ve küresel ticaretin gereği kapsamında ülkemizin demiryolu ağı ile ticari lojistiğe ciddi ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Orta Doğu ve Orta Asya pazarının Avrupa’ya en kısa ve maliyeti düşük ulaşım ağı demiryolu üzerinden Karadeniz’e ulaşımı ile mümkündür. Karayolu, demiryolu ve denizyolunun kesiştiği stratejik bölgenin Kelkit havzası olduğu taraflı tarafsız tüm kesimlerce bilinmektedir.

Bu bakımdan Erzincan üzerinden Karadeniz’e indirilecek bir demiryolu projesinin hiç tereddütsüz Kelkit Havzası üzerinden sağlanması şarttır. Buna bağlı olarak Tirebolu limanına odaklı proje ardından Trabzon’a bağlantılı bir hat ile Doğu Karadeniz limanları lojistik üst haline dönüştürülmelidir. Aksi bir çalışmanın meyvesiz ağaç görünümüne bürüneceği bilinmelidir.”

Önceki İçerikTuğgeneral Demir’den Çakırmelikoğlu’na İadeyi Ziyaret
Sonraki İçerikTurizm Firmaları Pandemi Dönemini Değerlendirdi