Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı meclis toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Erdal Ceyran başkanlığında 29 üyenin katılımı ile gerçekleştirildi.
Gündem maddelerinin karara bağlandığı meclis toplantısının resmi gündeminin ardından GTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Ataün, İzgören Akademi ile birlikte hazırlanan 2018-2021 Stratejik Plan tanıtımını yaptı. Ataün; 2018-2021 Stratejik Eylem Planını;
1-Giresun Ekonomisi
2-Toplumsal Gelişime Yönelik Sosyal ve Kültürel Çalışmalar
3-Üye İlişkileri
4-Giresun TSO İç Yapısı ve İşleyişi
5-Lobi Faaliyetleri
olarak beş başlık altında açıkladı.
Sunumun ardından genel gündemi değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Bu stratejik plan doğrultusunda hem üyelerimiz hemde ilimiz adına güzel çalışmalara imza atacağız.” dedi.
GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çakırmelikoğlu;
“TSO olarak Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul gören 3 yıl sürecek ve 3.500.000 Euro bütçesi olan HİSER projemiz; Giresun ilimizi profesyonel bir şekilde turizme hazırlanmasında önemli rol alacaktır. Projenin %75’i Ekonomi Bakanlığı, %25 katılımcı paydaşlar tarafından karşılanacaktır.Turizm sektöründe faaliyet yürüten 37 paydaşımızın 16’sı otel, 16’sı restoran ve cafe,  5’i seyahat acentelerinden oluşmaktadır. Proje başlangıcı ile öncelikli olarak, profesyonel bir firmadan danışmanlık hizmetiyle HİSER projesi paydaşlarımızın ihtiyaç analizlerini çıkartmak üzere  yol haritamızı belirleyeceğiz. Bu projede emeği yoğun olan DOKA Giresun İl Koordinatörü Murat Aladağ’a buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.”
Diğer yandan Temmuz ayı içerisinde yapılan faaliyetleri ve etkinlikleri de özetleyen Başkan Çakırmelikoğlu;
“Geçtiğimiz ay yapılan Cumhurbaşkanlığı yeni hükümet sisteminin başlama törenine katıldık.Bu süreçle parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçildi.Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bakanlar kurulu ülkemize hayırlı uğurlu olsun.Hükümetin bundan sonraki icraatı ekonomiye yönelik olması gerekmektedir.Bu yönde beklentiler yüksektir.Orta sınıf iş dünyasına bir çözüm bulunmalı. Bu vergi barışı veya ötelemeli kredi gibi bir şey olmamalı. Uzun vadeli bir çözüm bulunmalı. Orta ölçekli işadamlarımızın büyük çoğunluğunda ekonomik ve yaptığı işlerle ilgili kaygı bulunmaktadır.Bu kaygılar giderilmeli,yatırımcının önü açılmalıdır.Konutta kısa bir dilimde uygulanan düşük faizli kredi desteği en azından eldeki inşaat stokları eriyene kadar belirli bir tarih verilerek devam etmelidir. İnşaat sektörüne verilen destekler imalat sanayisine mutlak verilmelidir.”
Giresun iş dünyasının yurtdışı fuarlara daha çok katılım göstermesinin önemine değinen Çakırmelikoğlu;
Önümüzde 21-24 Ekim arasında Paris’te Sial Gıda Ürünleri Fuarı olacaktır. 2-4-6 ve 17. meslek gruplarının ilgi duymasını arzu ediyorum. İşadamı görmeden, hissetmeden, dokunmadan işini büyütemez ve Dünya’ya açılamaz. Elimizdeki ürünlerin değerini bilemiyoruz ve koruyamıyoruz da, Dünya’nın en kaliteli fındığını ürettiğimiz Giresun’da tur veya   karayolundan  geçen turistlere yerel ürünlerimizi sunacağımız alanların olmamasının ciddi eksiklik olarak görüyorum. Şuan önümüzde bir fırsat var. Hem şehiriçi trafik yoğunluğu oluşturmadan, hemde tur otobüslerinin ve yoldan  geçen turistlere rahat alışveriş yapabilecekleri bir yer sunulmalıdır. Bu mekan yatırımı bitmiş ve hizmete hazır olan Gemilerçekeği bölgesinde yapılan Giresun Adası Botanik Bahçe Projesi içinde yer alan dükkanlardır.  Bu bölgede yapılan dükkanların en az beşi kümelenmiş fındık satış noktalarına ayrılmalıdır. Bu fındık satış noktaları yerel ürünlerin haricinde (fındık,çay,kadayıf,dut,pestil v.b.) ürün satmamaları konusunda sözleşme yapılarak denetim altında tutulmalı, belirli bir süre sonra çay bahçelerine dönüşmesine müsaade edilmemelidir. Ayrıca, Giresun kalite fındığın haricinde fındığın satışı katiyen yasaklanmalıdır. Bu hususta Ticaret Borsamızın desteği alınarak, Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlere düşecek bir görev olur ise buna da hazırız.”