Pandemi sürecinin ticari dengeleri sarsmasının ardından tedbir talepleri de beraberinde geliyor. Bu çerçevede Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Covid-19 salgını sürecinde ticari faaliyeti sekteye uğrayan işletmelerin talep ve sorunlarını tek tek dinliyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Giresun’da faaliyet yürüten işletmelerin de süreçten olumsuz etkilendiğini açıklayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Turizm sektörü ana faaliyet kolu olmak kaydıyla bir çok meslekte pandeminin ticari krize dönüşmeye başladığını ve kalıcı tedbirler alınmadığı taktirde sorunların daha kötüye gidebileceğini görmüş bulunmaktayız. Ekonomiye yönelik alınan destekleyici kararların artırılarak yeni ve köklü bir destek paketinin devreye sokulmasının artık kaçınılmaz olduğunu ve bu yöndeki beklentilerin üst seviyeye ulaştığını biliyoruz. Bu açıdan turizm firmaları ve konaklama sektörü, ulaşım ile özel eğitim sektörü, restoran, kırtasiye, özel hastaneler, düğün salonları ile eğlence mekanlarına yönelik destek argümanlarının artırılması gerekmektedir. Öncelikle kısa çalışma ödeneğinin en azından 2021 yılının altıncı ayına kadar devam etmesi ve firmalara SGK primi ve vergi indirimi desteği sağlanması, işletmelerin kapasitelerine göre bir yıl ödemesiz üç yıl eşit taksitlerle faizsiz kredi desteği verilmesi ve bu taleplerin 2020 yılı içinde planlanması şarttır. Yine işletmelerin servis araç maliyetlerini azaltıcı vergi muafiyeti yada indirimi gündeme gelmelidir.” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, işletmelere yönelik desteğin sadece firmaların nefes almasına imkan sağlamayacağını çarpan etkisiyle istihdama pozitif katkı sunacağına da vurgu yaptı.

Önceki İçerikDEVA Partisi İl Yönetiminden Ziyaret
Sonraki İçerikÖzel Eğitim Kurumu, Özel Yurtlar Ve Okul Servisleri Desteklenmelidir