Giresun Üniversite-Kent İşbirliği Platformu (GÜKİP) olağan toplantısı Giresun Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Cevdet COŞKUN’un başkanlığında 1 Haziran 2018 Cuma günü Tarihi Rektörlük Binası Senato Salonunda gerçekleştirildi.
Toplanın gündemi Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında “Giresun Üniversitesi Onkoloji Rehabilitasyon Köyü ve Kanser Tedavisi Projesi” olarak belirlendi. Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Çelik, gündem maddesini konu alan ve tematikleşme başvurusu hakkında katılımcılara bilgilendirme sunumu yaptı.
Bilgilendirme sunumun ardından Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, üniversitelerin hem bulundukları bölgeye katkılarını arttırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) koordinasyonunda bir komisyon oluşturulduğunu ve komisyonda Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının olduğunu belirtti.
Rektör Coşkun, konuşmasında “Giresun Üniversitesi olarak her yıl 5 üniversitenin pilot bölge olarak seçildiği komisyona 8 Haziran tarihinde projemizle başvuru yapacağız. Bu proje ile hem Üniversitemiz ihtisaslaşmış olacak hem de Giresun’a, bölgeye katkılar sunacağız. GÜKİP üyelerinin de bu konuda fikirlerini sunmalarını bekleriz. Projemizin kabul edilmesi durumunda proje için üniversitemize ek ödenek sunulacak, ilave istihdam sağlanacaktır” dedi. Projeyle ilgili olumlu görüş beyan eden GÜKİP üyeleri projenin ilgili makamlarca desteklenmesi durumunda her türlü desteği vereceklerini belirtti.
Toplantıda konuşan GÜKİP Başkanı Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU “Proje kapsamında üniversitemiz öncülüğünde onkoloji hastalarının tedavisinin ve rehabilitasyonun gerçekleştirilmesi ve bol oksijenli yayla ortamında kurulacak olan “Onkoloji Rehabilitasyon Köyleri” Giresun’umuzun marka değerini arttıracaktır. Gerek hizmet sektörü, gerekse bitkisel ürünlerde katma değer oluşturarak  bölgenin sosya-ekonomik açıdanda kalkınmasını sağlayacaktır. Projeye desteğimiz tamdır” dedi.
Toplantıya GÜKİP Başkanı Hasan ÇAKIRMELİKOĞLU,  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Mustafa TÜRKMEN, Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Canan ÇELİK,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M.Serkan SOYLU, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil KILÇIKSIZ, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa GENÇ, Fen Bilimleri Enstitüsü Prof. Dr. Başak TAŞELİ,  Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Fikri ÇALCALI, 42. Bölge Giresun Eczacılar Odası Başkanı Mine ERDOĞAN, Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili  N. Kemal ALTUNBAŞ, Mimarlar Odası Başkanı Gökhan GÖKSU, Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir BAYRAM,  Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Halit AYAR, Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Başkanı Hakan ADANIR katıldı.