25 Mart 2022’de sona eren çağrı dönemi değerlendirmesi kapsamında Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu ziyaret eden TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun,  toplam yatırım tutarı 162 milyon TL olan 46 projenin başvurusunun alındığını ifade etti.

Son dönemde işletmelerin Tarım ve Kırsal Kalkınma gibi, KOSGEB ve İŞKUR destekleri başta olmak üzere, kamu hibelerinden faydalanılması için Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yoğun çaba harcadığına dikkat çeken GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu, “Ülkemizde kapı kapı ilçe ilçe dolaşmak kaydıyla devletimizin hibe ve destek başlıklarıyla işletmelerin sermaye ve fiziki altyapı güçlendirilmesinin mücadelesini veren örnek Oda olan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, yenilenebilir enerji başlığında da bölgenin bu süreçten faydalanmasını arzulamaktadır. Bu kapsamda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Koordinatörlüğü’nde yürütülen 11.çağrı başlığından üyelerimizin ilgili yaklaşımını gördük ve bu sürecin 2023 yılında da yeni çağrı başlıkları ile devam etmesini temenni ediyoruz. Bu süreçte yoğun çalışmalarından dolayı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü’ne teşekkür ederiz.” dedi.

Çağrı dönemleriyle ilgili bilgi veren TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, projelerin onaylanması ve herhangi bir sıralama kriterine takılmaması halinde başvuru sahiplerine %18 KDV muafiyetiyle birlikte 114 milyon TL hibe desteğin de bulunmuş olacaklarını dile getirdi.

İl Koordinatörü Kurşun; “Tıbbi ve aromatik bitkilerde 2 adet, Arıcılık Üretim, İşleme ve Paketleme 3 adet, Zanaatkarlık – Cam, Metal, Ahşap, Tekstil işlerinde 18 adet, Turizm – konaklama ve Yeme İçme tesislerinde 10 adet, Yenilenebilir Enerji – GES 13 adet olmak üzere toplam 46 projenin başvurusunu aldık.

IPARD Programının uygulandığı 42 il arasında sosyo ekonomik gelişmişlik sırasında Giresun  38. sırada yer almaktadır. Her çağrı döneminde artan proje yatırım tutarlarımız ve vereceğimiz hibelerle 25-30 bandında sıralamamızı korumak istiyoruz. Son proje çağrısında ilimiz de rekor düzeyde alınan proje yatırım ve hibe desteği miktarları bu hedef için çok önemli katkı sağlayacaktır.

İlimizin yatırımlar için en büyük problemi olan arsa temini konusu organize sanayi bölgeleri ve planlı üretim işleme tesis alanları ile aşılabilir. Hala hazırda Bulancak / Pazarsuyu ‘da bulunan 2 organize sanayi bölgesinde TKDK olarak yarıdan fazla işletmeye destek vermiş bulunmaktayız. İlimizde planlaması yapılan Espiye, Tirebolu organize sanayi bölgesi bir an önce hizmete girerse daha çok işletmeyi destekleme imkanına TKDK olarak sahip olacağız. 

Önümüzdeki çağrı döneminde özellikle artan enerji maliyetleri nedeni ile sektör farkı gözetmeden desteklemiş olduğumuz 5 MW kapasiteye kadar Yenilenebilir Enerji GES tesislerinin sayısını arttırmayı hedefliyoruz.

Projelerimizin artırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla yaptığımız ortak çalışmalarımızın güzel neticelerini almaktayız. Önceki yıllarda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın tertip etmiş olduğu ilçe gezilerimiz bu çerçevede atılmış önemli adımlardır.”

Önceki İçerikMart Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Sonraki İçerikGiresun Öz Market Şubesi açıldı