Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetin Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Uşakları ve Topal Osman Ağa’yı hedef alan Pontus yalanı etkinliği üzerine bir açıklama yaptı.
Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu açıklaması şu şekildedir;
“Misak-ı Milli sınırlarının korunması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu aşamasında kritik görevler üstlenmiş olan 42. ve 47. Gönüllü Alayları ile düşmana karşı bir çok cephede savaşmış Giresun Uşakları ve Topal Osman Ağa, bu ülkenin gizli kahramanlarıdır.
Dolayısıyla sözde Pontus yalanıyla Giresun Uşakları ve Topal Osman Ağa üzerinden algı oluşturmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış düşmanları tarafından 18 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapılmasının planlandığını öğrendiğimiz “Pontus Soykırımı 100.Yılı Belgeseli ve Konferansı” en hafif tabir ile ülkemizin birlik ve bütünlüğüne vurulmak istenen bir darbedir. Özetle sözde Rum Soykırımı yalanı ile ülkemiz üzerine çöreklenmek isteyenlerin bir oyunudur.
Topal Osman ve Giresun Uşakları’nın Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasında ülkemizin bağımsızlığı noktasında ki mücadeleleri asla unutulamaz. Kurtuluş savaşı döneminde dış mihraklar tarafından Doğu Karadeniz Bölgesi’nde beslenen ve yüzyıllarca kardeşçe yaşamış toplulukların arasına nifak sokan Rum Çetelerini bozguna uğratan ve ülkemizin bölünmesinin önüne geçen Yarbay Topal Osman ve silah arkadaşlarının katil ve soykırımcı gibi gösterilmek istenmesini kabul etmeyeceğimiz gibi sürece sessiz kalmamızda söz konusu olamaz. Özellikle bu tür eylemlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde planlanmasını tasvip etmediğimizi, aksi takdirde böyle bir hain programın ülkemizin birlik ve bütünlüğü için canlarını hiçe sayan tüm şehit ve gazilerimizin kemiklerini/yüreklerini sızlatacağını hatırlatmak isteriz.
Yalan yanlış bilgiler ile Giresun Uşakları ve Topal Osman Ağa’nın katil gösterildiği film ve konferansların Türkiye Cumhuriyeti sınırları başta olmak üzere Dünya’nın neresinde olursa olsun bu tür bir algı ile kamuoyuna servis edilmek istenmesini bir bütünün parça senaryosu olarak görmekteyiz.
Bu çerçevede sürece dahil olan bilinçli yada bilinçsiz özgürlük eylemleri kisvesi altında, yalan-yanlış senaryolar içeren konferans ve film organizasyonlarının bir an önce durdurulmasını ve ivedilikle gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını bekliyor, ayrıca süreci yakından takip etmekte olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla ifade etmek istiyorum.”