Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sektörlerde çalışanlara yönelik zorunlu hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarında çalışmalar devam ediyor.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki MEYBEM A.Ş. tarafından organize edilen sınavlar inşaat grubu ağırlıklı yürütülüyor.
İnşaat sektöründe Ahşap Kalıpçılık mesleğinde 5.si yapılan sınavlar Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda teorik, uygulama ve mülakat olmak kaydıyla üç aşamalı gerçekleştirildi.Toplam 250’yakın kişinin katıldığı sınavların önümüzdeki günlerde devam edeceği açıklandı.
Bilindiği gibi Tehlikeli ve Çok Tehlikeli mesleklerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu hale getirildi,bu belgeyi almayan kişilerin çalıştıkları işletmelere ise işçi başı 500 TL cezai işlem uygulanacak.
Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavında değerlendirmede bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın;” Mesleki Yeterlilik Belgesi kanunla zorunlu hale gelmiştir. Özellikle inşaat sektöründe çalışanların bu belgelerini alarak çalışmaları, aksi taktirde cezai işlemle karşı karşıya kalmaları söz konusudur. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu süreçte üyelerimiz ile çalışanlarımızın bu belgeyi almaları adına sınavları organize ettik.Türkiye’de en fazla sınav organize eden ve süreci yöneten Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, devlet desteği ile inşaat çalışanlarımızın bu belgeleri almalarına katkı sunmak hedefindedir.Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almak için müracaat edenlerin sınavları başarı ile geçmeleri halinde ücretleri Sigorta İşsizlik Fonu’ndan karşılanmaktadır.İnşaat firmalarımızın bu katkıyı göz ardı etmemeleri ve yarın yasal cezalarla karşı karşıya kalmamalarını istiyoruz.”dedi.
TOBB iştiraki MEYBEM A.Ş. Uzmanı Erdal Erkuş;” Mesleki Yeterlilik Belgesi süreci zorunlu ve alınmaması halinde cezai işlemi olan bir durum içermektedir.Ülke genelinde yoğun olarak başlatılan çalışmalar inşaat grubu ağırlıklı sürdürülmektedir.TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun destekleriyle gerçekleştirilen bu süreçte Giresun’un önemi çok büyük.Şuan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye genelinde en fazla Mesleki Yeterlilik Belgesi inşaat grubunda sınav yapan il konumundadır.Bu performans Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın inşaat grubunda çalışan insanımızın mağdur olmaması adına gösterdiği mücadeleyi ortaya koymaktadır.”diye konuştu.