Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, şehir içi trafik sorununun çözümü için Hükümet Konağı önüne kavşak yapılmasının şart olduğuna dikkat çekti.
Başkan Çakırmelikoğlu’nun açıklaması şu şekildedir;
“Giresun şehiriçi trafiği sorununun çözümü için Hükümet Konağı önünde yer alan bölgeye dönerli kavşak yada hemzemin geçit yapılması projesi toplumun tüm katmanları tarafından kabul görmektedir.
Bölgemizin en önemli sorunlarından biri hiç kuşkusuz sahil yolu bağlantılarıdır. Dolayısıyla Karadeniz Duble Yolu’nun kıyı şeridi boyunca bir çok noktadan Giresun şehrine bağlantıları vardır,ancak Giresun şehir merkezinin ana arterlerinde durum bu kadar kapsamlı ve çözüm odaklı değildir.Giresun şehir merkezi trafiğinin en önemli yükünü Giresun Liman girişinde yer alan Karadeniz Duble Yolu bağlantısı taşımaktadır.Bu bölgenin yükünün orantılı olarak dağıtılması,şehrin batı girişi olan Hükümet Konağı önünden Karadeniz Duble Yolu’na bağlantı ile desteklenmesi gerekmektedir.
Bu çerçevede, Giresun şehiriçi otoyol bağlantılarını analiz ettiğimizde Erikliman bölgesinde yer alan kent girişi kavşağı ile Giresun Otogar girişinde bulunan kavşak arası 2.4 km,Otogar Kavşağı ile Bulancak Durağı arası ise 3.4 km mesafede yer almaktadır.Bulancak Durağı ile Gemilerçekeği Kavşağı arasında ise 2.7 km lik mesafe bulunmaktadır.Yukarıdaki mesafeler şehiriçi trafiği çıkışının tek bir artere yığıldığını göstermektedir.
Giresun’un şehir merkezine iki ana girişi olan Hükümet Konağı ile Bulancak Durağı’nın birlikte ve rahat bir trafik akışı ile işleyebilmesi adına, 2010 yılından itibaren Odamız ve diğer Sivil Toplum Örgütleri tarafından da gündeme getirilen projenin uygulamaya dönüştürülmesi gerekmektedir.Bu doğrultuda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin ekonomik,sosyal ve kültürel etkileşimi adına şehiriçi trafik yoğunluğunu çözmesi muhtemel Hükümet Konağı önüne dönerli kavşak yada hemzemin geçit projesinin 2016 yılı ile yapılmasını temenni ediyoruz.”