Fındıkta serbest piyasa fiyatına yönelik bir açıklama yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, serbest piyasanın akıbeti ve üreticinin çıkarı doğrultusunda Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında bulunan geçmiş sezon fındıklarının satışına yönelik manipülasyonların son bulması adına detaylı resmi bir açıklamaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Başkan Çakırmelikoğlu açıklaması şu şekildedir;

“2023 sezonu ürününün beklentinin altında çıkması fındık sektöründe taşları yerinden oynattığı görülmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 84 TL olarak açıkladığı Giresun kalite fındık fiyatı serbest piyasada bir anda 110 TL üstüne yükselmesi sonucu birçok tüccar ve sanayicimiz bu rakamlardan ürün almış, ancak yurtdışı kartel firmalarının 80 TL civarı fiyat sınırlaması sonucu işletmelerimiz mağdur olmuştur. Taraflı tarafsız birçok kesimce geçen sezonun yarısı ürün beklenen 2023 yılı için piyasanın baskılanması ise akla Toprak Mahsullerinin elinde bulunan geçmiş dönem ürünlerini getirmektedir. Her ne kadar piyasaya fındık satışı olmayacak yönünde yapılan yüzeysel açıklamalar bulunmasına rağmen ilgili bakanlık ve kurumun (TMO) en kısa zamanda net bir beyanat ile süreci noktalaması şarttır. Aksi taktirde ülkemizin en önemli ihracat kalemi olan fındıkta serbest piyasa fiyatının baskılanması münasebetiyle ciddi zarar edilmesi söz konusudur. Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılacak net açıklama ile ‘ 2024 sezonu daldaki fındık rekoltesi tespit edilene kadar fındık satışı söz konusu olmayacaktır’ üretici ve tüccarımızın önü bu beyanla açılmalıdır. “dedi.

2023 sezonu kabuklu fındık ihracatında 100 bin tona yaklaşıldığını ifade eden Başkan Çakırmelikoğlu, geride kalan mahsulün düşük bedelle satılmaması adına ilgili kurumun bu açıklamayı yapmasının şart olduğuna vurgu yaptı.

Önceki İçerikBaşkan Bekdemir’den Çakırmelikoğlu’na Ziyaret
Sonraki İçerikSaygıyla Anıyoruz