Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerin taleplerini paylaştı.

Başkan Çakırmelikoğlu, süreçte kalıcı ve etkili destek başlıklarını şu şekilde açıkladı.
“Pandemi dolayısıyla iş yerlerine yönelik alınan kararlar çerçevesinde destek beklentileri üst seviyeye çıkmıştır. Tam ve yarı kapalı olan işletmeler başta olmak üzere, izolasyon sürecinden olumsuz etkilenen sektörler için beyanname verme, bildirim ve ödeme gibi vergisel yükümlülüklerin en azından Haziran 2021 tarihine kadar askıya alınmasının önemli bir destek olacağı düşünülmektedir.
Ayrıca mağdur sektörlere faizsiz kredi desteği verilmesi, diğer yandan kapanan ya da önemli bir ciro kaybına uğrayan işletmelerimizin kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak faizsiz olarak ertelenmesinin serbest piyasaya nefes aldıracağına inanmaktayız.

Covid-19 genelgesi sonucu, faaliyetleri durdurulan veya kısıtlanan işletmeler başta olmak üzere kiracı durumunda olan tüm firmalara kira bedelleri tutarında faizsiz veya düşük maliyetli kredi desteği beklentisindeyiz.
Başta imalat ve hizmet sektörlerimizin en önemli taleplerinden biri de işten çıkarma yasağıdır, yeni istihdamda bu uygulama deneme süreci ile aşılması önceliklerin başında yer almaktadır. Bu açıdan salgın hastalık sebebiyle oluşan iş kaybını telafi etmek üzere ilave olarak işe alınan çalışanın deneme süresi ile sınırlı olmak üzere işten çıkarma yasağı kapsamına dahil edilmemesinin yeni istihdamın önünü açacağı kanaatindeyiz.

Diğer yandan vergi yapılandırmasına ek olarak, matrah artırımı ile stok, kasa ve sicil affı iş dünyamızın dört gözle beklediği düzenlemeler kapsamındadır. Yine iş dünyasının kamudan alacaklarının var olan kamu borçlarından mahsup edilmesi de gündeme alınmalıdır.”

Önceki İçerikYalın Düşünce,Yalın Üretim Eğitimi düzenlendi
Sonraki İçerikGiresun’u Oto Galeri Sitelerinde Çekim Merkezi Yapma Mücadelesindeyiz