Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde Emlak Danışmanlığı sınavları başlıyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM A.Ş. tarafından düzenlenen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nca organize edilen Mesleki Yeterlilik Belge sınavlarında Sorumlu Emlak Danışmanlığı Seviye-5 (Emlak Bürosu sahibi) ile Emlak Danışmanı Seviye-4 (Emlak Bürosu Satış-Pazarlama çalışanı) için sınav ön müracaatları Şubat ayı ile start alıyor.
15 Şubat 2019 tarihinden itibaren Giresun Ticaret ve Sanayi Odasına yapılacak başvurular ile Emlakçı Danışmanlığı sürecinin çalışmalarına başlanılırken, bu belgeyi almakla yükümlü olmayan ve emlakçılık mesleğinin yapabilecek kişi ve kuruluşlar ise; 5 Haziran 2018 tarihinden önce MEB Halk Eğitim’den belge almış olanlar, yine bu tarihten önce Ticaret Sicil yada Esnaf Sicile kaydı olan aynı zamanda Nace kodunda emlakçılık yer alan ile Vergi Levha kaydı bulunan tüzel kişiliklerin bu belgeyi almasına gerek bulunmamaktadır.
Sorumlu Emlak Danışmanlığı belgesi sınavları ile belge alan işletme yetkililerinin daha sonra Ticaret İl Müdürlüklerinden Yetki Belgesi almak suretiyle ticari faaliyetlerine devam edebilecekler aksi taktirde yasal şartları yerine getiremeyen emlakçılar, 5 Aralık 2019 tarihinden sonra bu belge zorunluluk kapsamında yer alacağından dolayı işlem yapamayacakları açıklanmıştır.
Diğer yandan konut sektöründe yer alan müteahhitlerinde ev alım satım işlemlerinde emlakçılık belgesi alma zorunluluğu kapsamına girdikleri, ayrıca firmada yer alan şube müdürü ile satış pazarlama elemanlarının da bu belgeyi almaları gerektiği ifade edilmektedir.
Önceki İçerikGiresun TSO Yönetiminden Bozbağ’a Ziyaret
Sonraki İçerikGiresun Çocukları Yardımlaşma Derneği’nden Hasan Çakırmelikoğlu’na Ziyaret