Yeni yıl ile birlikte yürürlüğe girecek olan Vergi Usul Kanunu’nda yer alan e-Arşiv Fatura uygulaması sürecinin uzatılması talep edilmektedir.
19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Vergi Usul Kanunu tebliğine dikkat çeken Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, işletmelerde vergiler dahil toplam tutarın 30 bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 bin TL’yi ) aşması halinde söz konusu faturaların ‘e-Arşiv Fatura’ ile e-Belge düzenleme portalı üzerinden sisteme girilmesinin zorunlu hale getirilmesine dikkat çekti.
e-Belge uygulamasının yürürlüğe girecek olmasının özünde faydalı olduğuna değinen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu,” e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan işletmelerin 01.01.2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların söz konusu kanunda belirlenen limitlerin aşması halinde e-Arşiv Fatura olarak düzenlenen e-Belge portalına girmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Dijital ortamda fatura düzenleme imkanı bulunan işletme sayısının yüzdelik dilimde düşük olması ve altyapı yetersizliği nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi düşüncesiyle 01.01.2020 tarihi ile zorunlu hale gelecek olan uygulamanın isteğe bağlı başlatılması yada 01.01.2021 tarihine ertelenmesinin daha yararlı olacağına inanmaktayız. Fatura düzenleme zorunluluğu bulunan vergi mükelleflerinin altyapı şartları göz önünde bulundurulmak kaydıyla düzenlemenin tekrar revize edilmesi gerekmektedir.” dedi.
Önceki İçerikMakine Bakımcısı, Çelik Kaynakçı Ve Metal Saç İşleme Sınavları Yapıldı
Sonraki İçerikİran İslam Cumhuriyeti Başkonsolos’undan Ziyaret