Eynesil ilçesi Ören Beldesi’nde gerçekleştirilen 2022 Çay Hasadı etkinliğe katılan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun çayının aromatik yapısına vurgu yaptı.

Ülkemizde yıllık 1 milyon 400 bin ton civarında üretilen yaş çayın 30 bin tonu aşan kısmının Giresun’dan yetiştiğine dikkat çeken Başkan Çakırmelikoğlu;
 “Çay, Doğu Karadeniz Bölgesi yoğunluklu bir milyon insanımızın ekonomik ve yaşamsal döngüsüne fayda sağlamaktadır. Giresun’da yıllık ortalama 30 bin tonu aşan çay üretilmektedir. Bu potansiyele göre ise sadece Giresun’da 12 fabrika, çay işleme ve paketleme tesisi bulunmaktadır. Bölgemizde fındık gibi çayın da alternatifi yoktur. Çay ile ekonomisini ayakta tutmaya çalışan ve yaşamsal ihtiyaçlarını gideren bölge insanımıza ilaveten sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde de çay ticaretinin büyük katkısı bulunmaktadır.”

Çay hasadı etkinliğine Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Ören Belediye Başkanı Mustafa Eren, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci ve davetlilerde katıldı.

Önceki İçerikElektrik Zammı Piyasalarda Domino Etkisi Yaratır
Sonraki İçerikOrdulu Turizmcilerden Ziyaret