Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayan bölge müdürlüklerinin Trabzon ve Samsun’da toplanmasının bölgenin dengeli kalkınmasında sorun teşkil ettiğine vurgu yaptı.
Orta ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde bu sorunun illerin dengeli kalkınmasında sorun teşkil ettiğine değinen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;”Bölgenin 6 ilinde bulunan kurumların, bölge müdürlükleri olarak tek bölgeden yönetilmesi, bölgenin dağınık ve sayısının fazla olmasından dolayı, yatırımlarda eşit dağılım fırsatı vermiyor. Bu hususta Ordu ve Giresun illeri olarak her iki il bölge müdürlüklerini kendi içerisinde oluşturularak daha verimli çalışacağı düşüncesi ile aşağıdaki bölge müdürlüklerini Ordu Giresun illerinde oluşturulmasını arzu ediyoruz.”dedi.
Trabzon ve Samsun illerinde bulunan bölge müdürlükler ise şu şekilde;
Karayolları, DSİ, Ulaştırma Bakanlığı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Teiaş, Türkiye istatistik müdürlüğü, Devlet Kitapları Bölge Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, Kültür varlıklarını koruma müdürlüğü, İller bankası, TRT, Merkez Bankası, Amatör spor kulüpleri, SGK, DOKA, DMO, Metroloji, Tapu Kadastro, DLH, MTA, Ekonomi Bakanlığı.