Bir Gün Öğrenci Yurdu Açacağım

Emekli sınıf öğretmeni Saffet Karaca,1974 yılında Ankara Eğitim Enstitüsünde okurken yurt bulamadığım için kaloriferli olan tren garında yattım ve O günlerde kendi kendime söz verdim;

1738
Emekli sınıf öğretmeni Saffet Karaca,1974 yılında Ankara Eğitim Enstitüsünde okurken yurt bulamadığım için kaloriferli olan tren garında yattım ve O günlerde kendi kendime söz verdim;
1-Saffet Karaca kimdir?
1955 yılında Giresun’un Yağlıdere bölgesinde doğdum.Eşim Fatma Hanım ile 1977 yılında evlendim.İki çocuğum var.Emekli öğretmenim.Eşim Fatma Hanım emekli olduğundan itibaren bu yurt sektörünün içindeyiz.
2-Yurt işine girmek nereden geldi aklınıza,ilk yurdunuzu nereden yaptınız?
1974 yılında Ankara Eğitim Enstitüsüne (Gazi Üniversitesi) gittim.Kalmaya yurt bulamadım,Giresunluların Ahmet Öğrenci Evine gittim ve bana koltukta yatabileceğimi söylediler.Bazı günler ise tren garında yattım.Böyle bir iki ay sıkıntı çektim ve o günlerde bir gün imkanım olursa yurt işine gireceğim.Okuyan öğrencilere yardım edeceğim dedim ve eşim Fatma Hanım 1999 yılında öğretmenlikten emekli olunca yurt işine giriş yaptık.Emeklilik paralarımız ve babamdan kalan  bir evi satarak öğrenci yurdu işine girmiş olduk.
İlk yurdumu Giresun merkez Teyyaredüzü Mahallesi Bahtiyar Aydın Caddesinde 1999 yılında açtım ve 72 öğrenci kapasiteliydi.Bugün sayımız 500’e yaklaştı.
3-Kaç yıldır bu sektörün içindesiniz?
Yakalık 15 yıldır aktif olarak bu sektörün içindeyiz.Eşim Fatma Hanım ile birlikte bu işi organize ediyoruz.Ancak 15 yıl dile kolay geldi ancak çok sıkıntılar ve işi öğrenmede zorluklar çektik.Ben liseyi de dışarıda okudum,enstitü,askerlik derseniz ömrümün yarısı yurtlarda geçti.
4-Kaç yurdunuz ve kaç yatak kapasiteniz bulunuyor?
Bugün itibarıyla bize bağlı üç yurt,bir pansiyon bulunmaktadır.Bu yurtlar ise Özel Yurttekin Kız Öğrenci Yurdu 110 yatak kapasiteli,Karaca Kız Öğrenci Yurdu 270 yatak kapasiteli,Yurttekin Erken Öğrenci Yurdu 120 yatak kapasiteli ve Karaca Pansiyon olarak 30 kişilik kapasitemiz vardır.
Yurtlarımızın tamamında 24 saat sıcak su,ikili ve üçlü odalar,bazılarında dörtlü odalar bulunmaktadır.Yurtlarımızın tamamında odalarda banyosu,lavabosu ve fiber optik internet ağı bulunmaktadır.
6-Yurt işine girmek isteyen yatırımcılara neler önerirsiniz?
Giresun’da son yıllarda devletin teşvik uygulamaları ile yurt yatırımları konuşulmaya başlandı.Hatta yurt açığı olduğu,bu nedenden dolayı öğrencilerin geri gittiğini söyleniyor.Ancak olayın iç yüzü böyle değil,bugün Giresun’da geri giden öğrenci yurt sorunundan değil,okul ve bölüm beğenmemekten dolayıdır.
Yurt işine girecek yatırımcılarımız önce Giresun Üniversitesi’nin öğrenci potansiyelini analiz etsinler,sonra talep ve arz durumunu iyi incelensinler.Bu incelemelerin ardından karar versinler,bugün Giresun’da özel öğrenci yurdu ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.Giresun’da yüzde 30 yurt piyasasını çeşitli vakıflar yönetmektedir.Geriye kalan kısmı iyi analiz ederek sektöre dahil olmak gerekir.
7-2014-2015 döneminde Giresun Merkezde Üniversitesi ye kayıtlı kaç öğrenci var.Bu öğrencilerden kaçı Giresunlu,kaçı il dışından gelmedir?
2014-2015 döneminde Giresun genelinde 30 bine yakın öğrenci beklenmektedir.Giresun merkezde 11 bin öğrenci bulunmaktadır.Bu öğrencilerin %30-35’i Giresunlu.Geri kalan %30’u ise Samsun,Ordu,Trabzon ve Rize ağırlıklı.
8-Bu öğrencilerin ekonomik ve sosyal durumlarını nasıl görüyorsunuz?
Giresun’a gelen öğrencilerin büyük bölümü kırsal kesimden gelmektedir.Öğrencilerin bir çoğu işçi,memur emeklisi ve kırsal kesimden gelen ailelerin çocuklarıdır.
Öğrenciler yıllık ortalama 800-900 TL girdi sağlamaktadırlar.Bu ortalama Giresun’a gelen öğrencilerin gelir durumunu ortaya koymaktadır.Giresun üniversiteli öğrencilerin gelir seviyesini artırıcı önlemler almalıdır.En azından orta ve uzun vadeli projeler üretmelidir.
9-Giresun’da öğrencilerin en önemli sorunu nedir?
Giresun’a gelen öğrencilerin en önemli sorununu belirlemeden önce mutlaka gelir seviyesini incelemek gerekir.Bakıldığında  bu açıdan öğrencilerin en çok sorun yaşadığı yemek fiyatlarının fahiş düzeyde olmasıdır.
Giresun’a gelen öğrenci en çok bu sorundan muzdarip.Çocuklar çoğu kez aç aç dolaşmakta yada simit ile gün geçirmektedirler.Sosyal donatı alanları sorunu iddiası ise şehir efsanesi,bugün karnını doyurup ders çalışmak isteyen öğrencilere ihtiyaç var ve bu doğrultuda sıkıntı çekiyorlar.
Sosyal etkinlik sahası sorunu da yok değil,fakat anlatıldığı ölçüde değil tabi ki.
10-İşletmenizi düzenli ve planlı büyütmenizde ki sır nedir?
1999 yılında öğrenci yurdu işine girdiğimizde önceliğimiz prensipleri iyi belirlemek oldu.Maliyet hesabı ve Güverlilik bizim işletmemizde çok önemlidir.Biz iş yerimizi kendi evimiz gibi çocukları kendi evlatlarımız gibi gördük,bugün onbeş yıl önce bizim yurdumuzda kalmış kişilerin telkinleriyle bizlere gelen öğrenciler biliyoruz.
Bu nokta da Fatma Hocanın hakkını vermek gerekir.Eşim Fatma Karaca olmasa sanırım böyle planlı, profesyonel büyüyemez ve hizmet veremezdik.Bizim işletmemizde patron Fatma Hanımdır!
11-Giresun’da özel yurt fiyatları ne kadardır?
Giresun merkezde yurt fiyatları ortalama 5000-6000 TL arasında seyretmektedir.Bu fiyatlar 10 aylık dilim için geçerlidir,aylık ortalama 550-600 lirayı bulmaktadır.
Yurtlarımızda en az dört yıldızlı otel konforu ve imkanı da vardır.Bu sadece bize özel değil,çoğu yurtta böyledir.
12-Giresun’da yurt kapasitesi ne kadardır,yeni yurtlara ihtiyaç var mıdır?
 Giresun merkezde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 17 yurt bulunmaktadır.Bu yurtların 2000’e yakın yatak kapasitesi bulunmaktadır.Devlete ait yurtlarda da yatak kapasitesi 2000 civarındadır.
Az önce ifade ettiğim özel yurt ihtiyacı söylenen ölçüde yok dememe karşılık, Giresun’da devlet yurdu ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim.Bu noktada YURTKUR’un Giresun’da kapasitesini mutlak artırması gerekmektedir.
Bunun temel sebebi devlet yurdu maliyetleri ile özel yurt maliyetleridir.
13- Yeni yatırım düşünüyor musunuz?
Şimdi az önce ifade ettiğim yeni özel yurt ihtiyacı beklenen oranda yok söylemimle yeni yatırım planımızın ters düşmemesi gerekiyor.Bu sektöre yeni girecekler için şuan sektör risk içeriyor ve hedeflenen oranda bir talep yok ancak bizim gibi 15 yılı bulmuş kurumsal firmalar için her daim yatırım ihtiyacı ve talebi vardır.
Çünkü 2013-2014 döneminde bir çok özel öğrenci yurdunda kapasite doluluğuna ulaşılamadı.Durum bu yılda aynı olacak gibi,bunların temel sebebi kontenjan fazlalığı  gözükse dahi öğrencinin okulu tercih etmemesi de etken oluyor ve bundan dolayı kapasitemizde açık çıkıyor.
14-Özel sektöre nazaran devlet yurdu yeterli midir?
Az öncede ifade ettiğim gibi devletimizin yani YURTKUR yeni yatırımlar mutlaka yapmalıdır.Giresun’un YURTKUR2un yatak kapasitesine ihtiyacı vardır.2000 civarında olan kapasite 3000’i aşmalıdır.
15-Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?
 Karaca ve Yurttekin  Öğrenci yurtlarında toplam 30 kişi istihdam ediyoruz.Bu 30 kişi direkt bizimle çalışanlar,yan etkilenmeler ile bu sayı 100’e kadar çıkabilir.