Giresun Ticaret ve Sanayi Odası 2019 yılı ilk meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu başkanlığında yapıldı. 34 meclis üyesinin katıldığı Ocak ayı meclis toplantısının ana gündem maddeleri görüşüldü ve karara bağlandı.
Meclis toplantısının ana gündem maddelerinin ardından söz alan meclis üyesi Muammer Usta, Giresun Limanında yapılan yatırım ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve işdünyasını yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusuna değindi.
Usta;”Kıdem tazminatı konusunda mutlak tavan fiyat uygulaması olmalıdır aksi taktirde esnaflar olarak ciddi sorunlar yaşamaktayız. Diğer yandan uzun zamandır gündemde olan fakat yatırım aşamasına bir türlü geçemeyen Giresun Güney Çevre Yolu Projesi unutuldu. Bizim acil ihtiyacımız olan bu projenin akıbeti netleştirilmelidir. Son dönemde ülke gündeminde olan kenevir ekiminde Giresun’un yer almaması da ayrı bir konudur ve bu süreç takip edilmelidir. Diş Hekimliği Fakültesi konusu mutlak makro bir yaklaşımla çözüme kavuşturulmalıdır.” dedi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası meclis katip üye Hasan Aydın ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen eğitimlere Giresun TSO meclisinin daha fazla ilgi göstermek kaydıyla yararlanması gerektiğine vurgu yaptı.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında TOBB’da yapılan 10. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şura toplantısında ulusal zincir mağazaların Giresun gibi Anadolu illerinde yerel esnafın yaşama olanaklarını bitirdiğine, bunun çözümü için sadece belediyelerin değil, valilikler veya Ticaret ve Sanayi Odalarının da işletme açma aşamasında onay merci olması gerektiğine yönelik talepte bulunduklarını ifade etti.
Başkan Çakırmelikoğlu; iş dünyasının KDV ve iş bitirme alacaklarına karşılık devletimizden bankalardan kredi işlemleri için kullanılabilecek düzeyde değerli evrak verebilmeleri üzerine çalışma yapılabileceği talebini ilettiklerini, diğer yandan vasıflı eleman eksikliğinin her geçen gün arttığı teknik liselerin aktif hale geçirilmesi gerektiği de Şura gündeminde dile getirdiklerini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü;
“Giresun’da turizmin gelişmesi için yaylalarımızdaki turizm yatırım alanlarının imar sorununu mutlak çözmeliyiz. Bu doğrultuda Kulakkaya, Bektaş ve Sis dağı gibi bölgelerde 1/1000 ölçekli planlarının yapılması için Giresun Valiliğimiz ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu bölgelerin imar planları yapıldığında Kulakkaya ile Beştaş arasında yer alan yaklaşık 800 dönümlük bir alanda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak özel bir proje ile yatırımcıya tahsis için çalışma yapmayı arzuluyoruz.” diye konuştu.