Dereli ilçemiz ağırlıklı meydana gelen doğal afetten zarar gören KOBİ’lerimize KOSGEB kaynaklı Acil Destek Kredisi verilmesi kararı alındı.  Sel afetinden zarar gören Giresun Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik 12 ay ödemesiz 24 ay ödemeli sıfır faizli 100 bin TL acil destek kredisi için üyelere bilgilendirmelerde bulunuldu.
KOSGEB Giresun İl Müdürü Yasin Sefer, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Şükrü Cebeci ve Giresun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Eren Nizam ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun Yatırım Destek Ofisi Murat Aladağ tarafından üye ziyaretleri kapsamında yapılan bilgilendirme de maddi zararın temini açısından çıkartılan krediden tüm işletmelerin faydalanması için mücadele verilmektedir.
Konuyla ilgili açıklama yapan KOSGEB Giresun İl Müdürlüğü;
 Afetten zarar gören il merkezi dışındaki işletmeler; kaymakamlık veya ilçe mal müdürlüklerine başvurarak, il merkezindeki işletmeler ise vergi dairesine başvurarak zarar görme durumunu belgelendirmelidir. Sonrasında afetten zarar gören işletmelerin listesi toplu olarak Valiliğimiz tarafından KOSGEB’e iletilecektir.
Bu kapsamda zarar gören KOBİ’ler, KOSGEB’e kayıtlı ise KOBİ Beyannamelerini güncellemeli, kayıtlı değil ise öncelikle KOSGEB’e kayıt olması gerekmektedir.
KOSGEB’e ait tüm işlemler, e-devlet üzerinden ve işletme yetkilisinin e-devlet bilgileriyle yapılacağı için, işletme sahibinin e-devletindeki tüm iletişim bilgileri güncel ve onaylı olmalıdır. (Cep telefonu ve e-posta doğrulamalarının yapılmış olması gerekmektedir.)
KOSGEB’e Kayıt ve Güncelleme Süreci
1- KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan KOBİ’lerin kaydolması gerekmektedir.
www.kosgeb.gov.tr web sayfamızda e-Hizmetler kısmında yer alan KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız bölümünden kayıt olunmaktadır.
 
2-KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı iseniz veya yeni kayıt olduysanız KOBİ Beyannamenizi güncelleyerek onaylamanız gerekmektedir.
www.kosgeb.gov.tr  web sayfamızda e-Hizmetler kısmında yer alan KOBİ Beyannamesi vermek/güncellemek için tıklayınız bölümünden güncellenmektedir. Bu aşamada Esnaf Sicil veya Ticaret Sicil Gazetesinin Ek olarak sisteme yüklenmesi istenmektedir.
Yardımcı Dokümanlar
  1. KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?
  2. KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?
KOSGEB ACİL DESTEK KREDİSİ ÖN BİLGİLENDİRME
  1. Kredi afetten zarar gören ve durumunu belgelendiren işletmelere verilecektir.
  2. Kredi üst limiti 100.000 TL’dir. Kredi protokol yapılan bankalar tarafından verilecektir. Kredinin tüm faizi KOSGEB tarafından karşılanacaktır.
  3. Kredinin vadesi 36 ay olup ilk 12 ayı geri ödemesiz olacaktır. Kalan aylarda 3’er aylık eşit taksitlerle ödenecektir.
Krediyle ilgili süreç devam etmekte olup kredinin uygulamaya alınmasından sonra KOSGEB Giresun Müdürlüğü tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

 

 
Önceki İçerikBaşkan Çakırmelikoğlu, Giresunspor’u Ziyaret Etti
Sonraki İçerikDoğankent Sel Mağdurlarına Faizsiz Kredi İmkanı