Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, 2.8.2018 tarihinden itibaren bu günün Dünya Giresunlular Günü olarak kutlanacağını açıkladı. Belediye Başkanı Kerim Aksu, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve basın mensuplarının katılımı ile düzenlediği toplantıda, Giresunluluk bilincini güçlendirmek, dünya üzerinde bulunan Giresunluları bir platformda buluşturmak amacıyla web sitesi oluşturduklarını belirterek; “Bugün beraber tarihi bir projeye şahitlik ediyoruz. Giresun’da yaşayan, gurbette bulunan Giresunluları buluşturuyoruz. Hangi hemşerimiz nerede yaşıyor, ne iş yapıyor, Almanya’da, Belçika’da, ABD’de, dünyanın neresinde kimler var, bu site sayesinde öğreneceğiz, tanıyacağız ve Giresun birlikteliğini güçlendirip, büyüteceğiz. Bundan sonra Ağustos ayının 2’si yani 2-8, 28 plakamız, Dünya Giresunlular Günü olarak kutlayacağız “ dedi. Projenin nasıl yürütüleceği hakkında kısa bilgi veren Başkan Kerim Aksu;“ Projemizin bir web sitesine www.ikisekiz.org ve www.giresunlular.org adreslerinden ulaşılabileceğini belirtti
Toplantıda konuşma yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu  “Giresun Lobiciliğine çok önem vermeliyiz. Dünya ve ülkemiz genelinde üst mevkilerde çok bürokrat ve işadamlarımız bulunmaktadır. Dünya genelinde  Giresunlu hemşerilerimizi Giresun Belediyemizin oluşturduğu bir sitede toplandığı ve en büyük kuruluşlardan olan Giresun Belediye Başkanlığında tek sekretarya ile devam etmelidir. Bu güzel çalışmanın ilimize hayırlı olmasını diliyor ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen ne görev varsa fazlasıyla yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu proje Giresun’un projesidir, herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Ayrıca yeni Fındık hasatının Giresun ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
Cumhuriyet Parkı Ayvasıl Liman Restaurant salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, katılımcıları tek tek takdim etti. Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Borsa Başkanı Yaşar İbaş, Giresunspor Başkanı Mustafa Bozbağ, Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Tabipler Odası Başkanı Dr. Selami Oktay, İn. Müh. Odası Başkanı Arzu Topuz, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Osman Şen, Şoförler Odası Başkanı İbrahim Çeltik, Otelciler Odası Başkanı Ercan Ayhan, Faal Muhtarlar Der. Başkanı Ali Şahin, mahalle muhtarları, dernek başkan ve temsilcileri, yurt dışında, İstanbul’da faaliyet gösteren dernek ve federasyon temsilcileri ile basın mensupları katıldı.