Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası işlemleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilecek. Bu projeye istinaden, Hazine Müsteşarlığı güvencesinde altın tahvili uygulaması Ziraat Bankası Giresun Şubesi’nde de başlıyor.
Konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası Giresun Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası alacak müşterilerin, yastık altında duran altınlarını kayıp – çalınma riski olmadan, devlet güvencesinde yatırıma dönüştürme imkanı olacağı ve böylece ülke ekonomisine de önemli miktarda kaynak oluşturulacağı ifade edildi. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası alacak müşterilerin, vade süresince 6 ayda 1 net yüzde 1.20, yıllık ise yüzde 2.40 gelir elde edilecekleri belirtildi.
İşlemlerin tamamen devlet garantisine ve hiçbir masraf alınmadan yapılacağı Ziraat Bankası Giresun Şubesi tarafından açıklanırken, bu uygulamadan vergi kesintisi muafiyeti olduğu da belirtildi.
Ziraat Bankası Giresun Şubesindeki altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için talep toplama tarihleri 23 Ekim-27 Ekim 2017 olarak tespit edildi.