Pandemi sürecinden en çok etkilenen işletmelerin yerel firmalar olduğuna dikkat çeken Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, zincir mağazaların gıdadan beyaz eşyaya, elektronik üründen kozmetiğe, kırtasiyeden tuhafiyeye kadar bir çok kalem ürünü satmasının kabul edilemez bir durum içerdiğine dikkat çekti.

Son bir yılda yerel işletmelerin kan kaybettiğine değinen Başkan Çakırmelikoğlu; “Pandemi sürecinde yasal kurallara göre ticaret yapmaya çalışan yerel işletmelerimizin zincir mağazalar karşısında ayakta kalabilmesinin devletimiz tarafından desteklenmesi kaçınılmaz gözükmektedir. Bu bakımdan zincir mağazaların bu kadar pervasızca bir ticari dağılım sürecine girmesi yerel işletmelerimizi çıkmaza itmektedir. Bu konuda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın görüşü ortadadır, zincir mağazaların tekel ürünleri gibi diğer sektör satışlarında da kısıtlamaya tabi tutulması şarttır. Ayrıca zincir mağazaların pandemi süreci ve sonrasında da hafta içi dahil olmak üzere 11:00 ile 21:00 arasında faaliyet yürütmesinin yasal altyapısı oluşturulmalıdır.

Devletimiz haksız rekabetin önüne geçerek cumartesi ve pazar günleri tekel ürünü satışlarını yasakladı. Aynı şekilde tuhafiyeciden hırdavatçıya, bebe mağazalarından kırtasiyeye, elektronik eşya satıcısından birçok sektöre kadar hafta sonu dükkânını açamayan tüccarlarımıza da sahip çıkılması bizlerin asli görevidir. Ekonomimiz tüm işletmelerimiz ayakta kaldığında ancak güçlü olabilir. Bu nedenle zincir marketlerin hafta sonları gıda-temizlik dışı ürünleri satışı durdurulmalıdır.” Açıklamasında bulundu.

Önceki İçerikKafe ve Restoran İşletmeleri Kapılarını Açmak İstiyor
Sonraki İçerikZincir Mağazalar Ve Avm’lere Kısıtlama Şart