Perakende sektöründe yerli ürün tüketimine yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde “Yerli Üretim” logosu uygulaması hakkında bir açıklama yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, 6502 sayılı kanunda yer alan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğine dikkat çekti.
GTSO Başkanı Çakırmelikopğlu açıklaması şu şekildedir;
“Artık malın satış fiyatı ve birim fiyatının ile birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin etiketin üzerinde ve listelerde yönetmelikte belirtilen şekilde yer alması gerekiyor. Ayrıca üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit edilen logonun da etiket ve listelerde yer alması zorunlu hale getirildi. Yeni Türkiye’de üretilen mallar için etiketlerde ‘Yerli Üretim’ logosu kullanılmalıdır.”
  Başkan Çakırmelikoğlu; “Üzerlerinde etiket olmayan ürünler için ürün başına, hatalı bilgiler içeren etiket olan ürünler için de etiket başına 274 liradan başlayan miktarlarda ceza uygulanacaktır. Üyelerimizin mağdur olmaması için bu kurallara dikkat etmeleri ve ürünlerinde yeni yönetmeliğe uygun etiketler kullanmaları gerekmektedir” dedi.
Açık halde satılan mallara ilişkin etiketlerde satış fiyatı yerine sadece birim fiyatının yer alması yeterlidir.
Hizmetlerinin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.
Üzerinde veya ambalajında, etikette aranılan hususlar basılı olarak açıkça yazılı bulunan mallarla, dergi, kitap ve gazete gibi üzerinde fiyat belirtilmiş olan mallarda etiket bulundurulması zorunlu değildir.