2022 yılından bu yana 21-27 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyada ve ülkemizde eş zamanlı olarak kutlanmakta olan ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında, Giresun’da 25-26 Mayıs günlerinde gerçekleştirilecek olan, 2. Giresun’un Yeşil Lezzetleri Gastronomi Festivali ve 4. Amber Çay Hasat Şenliği için basın tanıtım toplantısı düzenlendi.

Giresun mutfağına özgü yüzlerce yöresel yemek ve gastronomi ürününün tanıtımının yapılacağı 2. Giresun’un Yeşil Lezzetleri Gastronomi Festivali, Atatürk Meydanı’nda ünlü şeflerin sunum ve şovlarıyla ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Giresunlu iş insanları ve sivil toplum kuruluşları ile Giresun Valiliği, Giresun Belediyesi, Giresun Üniversitesi, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Ticaret Borsası’ndan oluşan Giresun Turizm Platformu tarafından düzenlenen festivalde, yöresel lezzetlerin tanıtımının yanı sıra çok sayıda etkinlik yer alacak.

Festivalin ilk gününde, festival yürüyüşü, yöresel lezzetlerin sergileneceği stantlar ve lezzet tadımları, ünlü şefler eşliğinden yemek yapılışını ve sunumları içeren gösteriler, tarihten günümüze Giresun mutfağını ele alan söyleşiler, yöresel halk oyunları, ödüllü yemek yarışması ve yerel sanatçılar ile Irmak Arıcı konseri sahne alacak. Festivalin ikinci günü Giresun’un Eynesil ilçesi Ören beldesinde gerçekleştirilecek çay hasat şenliği ile devam edecek. Hasat şenliğinde, kemençe eşliğinde geleneksel yöntemle çay toplanması, doğru çay demleme yöntemlerinin anlatıldığı kuzine ateşinde çay demleme ve ikramlar, bölgede faaliyet gösteren bir çay fabrikasında siyah çay üretimini anlatan tur gerçekleştirilecek.

Cüneyt ASAN, Harun Raşit Dönmez, Doğa Çitçi gibi ünlü şeflerin yanı sıra, MasterChef adlı yarışmayla adlarını duyuran Esra Tokelli, Barbaros Yoloğlu, Ekin Eylem Ulaş ve Suna Aydın, festivalde düzenlenecek yemek gösterilerinde özel sunum ve şovlar yapacaklar.

Önceki İçerikÇay Sektörü Sorun Ve Talepleri Görüşüldü
Sonraki İçerikExport Akademi Eğitimleri