Giresun Ticaret Sanayi Odası ev sahipliğinde Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Karadeniz Toplantısı 30 il sigorta sektörü temsilcilerinin iştiraki ve Giresun Belediyesi, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Medikal Park Hastanesi ile Giresun KSS Grup firmalarının katkılarıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Giresun Vali Yardımcısı Hamit Genç,Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç,Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan Giresun Sigorta Acenteleri Derneği (GİSAD) Başkanı Hanife Karamustafaoğlu, sigortacıların sorunlarının çözümü için kanun düzenlemelerine ihtiyaç olduğunu ifade etti. GİSAD Başkanı Hanife Karamustafaoğlu, “Sigorta sektörünün sermayesi güvendir. Sermayesi güven, varlıkları birbirine bağlı olan bir sektörün paydaşlarının birbirine güvenmemesi ne acıdır. Acenteler şirketlere, kanun koyucular ise kimseye güvenmiyor. Bu güvensizliğin sonucu sektörümüz sürekli belirsizliklerle boğuşuyor. Belirsizlikten en büyük zararı ise biz acenteler görüyoruz. Buradan kanun koyuculara sesleniyorum. Bazı çevrelerin popülist söylemlerinden yola çıkarak sektöre sürekli genelgeler çıkarmayın. Çıkaracağınız genelge için sektörün ihtiyaçlarını, gerçeklerini iyi analiz edilmelidir. Biz söyledik yapılacak diretmesinden vazgeçilmelidir. Şirketler ise acentelerin çalışanları değil iş ortağı olduğunu hatırlamalıdır. Yıllarca yanlış fiyatlandırmanın zararlarının faturası acentelere çıkartılıp cezalandırıldı. İstedikleri gibi acente açıp, kapatıldı, komisyonlarla istedikleri gibi oynandı. Bugün ise acentelerde şirketlerde zor durumda. Biran önce ortak akıl oluşturularak yanlışlara çözüm üretilmelidir” dedi.

Giresun Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise, “Her sektörün sorunları olduğu gibi sigortacılığında sorunları mevcuttur. Ancak ifade edildiği gibi sigortacılık güven işidir fakat kazanmadan hizmet edilemez ve alınamaz. Kazanmayınca güzel hizmette ebetteki verilemez. Bu nedenledir ki hem hizmeti veren hem de alan kazanabilmelidir. Bunun çözüm yolları bulunmalıdır.” şeklinde konuştu.

Giresun Vali Yardımcısı Hamit Genç; sigorta toplumun her kesimini ilgilendirdiğine dikkat çekerek,bu alanda yoğun değişikliğe uğrayan sigortacılık mevzuatının zamanla yerli yerine oturacağını ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi ve TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemal Satoğlu birer sunum gerçekleştirdiler.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemal Satoğlu,TARSİM poliçelerinde yapılan değişiklikler hakkında bilgiler vererek,yeni dönemde daha geniş alanda ve geri dönüşü daha yoğun bir süreç yaşanacağına işaret etti.

Hazine Müsteşarı Dr. Ahmet Genç ise,son dönemde tartışma konusu olan trafik sigortalarında yapılan yeni düzenlemeler ve havuz sistemi hakkında bilgiler verdi.