Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan “Giresun İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde oluşturulan Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı
Vali Sarıfakıoğulları başkanlığında;  Giresun Belediyesi Başkan Vekili Orhan Kurt, Vali Yardımcıları Recep Uzal ve Metin Maytalman, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,  akademisyenler, ilgili bölge müdürleri ile ildeki ilgili kurum amirleri, medya, turizm işletmecileri, turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, eğitim ve spor alanında faaliyet gösteren STK temsilcilerinin katıldığı toplantı.30 Nisan Pazartesi günü saat 14.00’de Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantının açılışında konuşan Vali Sarıfakıoğulları, “Daha önce küçük çaplı turizm koordinasyon toplantıları yapmıştık. Bu sefer daha geniş katılımlı bir toplantıyla bir aradayız. Bu toplantılarımız geniş katılımlı olarak devam edecek. Bugün ele alacağımız Turizm Eylem planının hayırlı olmasını diliyorum. Bütün sektörlerin katkısıyla 2018-2023 hedeflerimizi gerçekleştirmeyi ümit ediyorum. Eylem planımız topyekûn kalkınma planı. İçerisinde vatandaşımızın da, işveren ya da çalışan olarak olduğu topyekûn bir kalkınma hamlesi. Hedefimiz hep birlikte ilimizin turizmden aldığı payı kısa en az iki katına çıkarmak” dedi.
Toplantıda konuşma yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Turizm adına böyle bir birlikteliğin oluşturulması takdire şayandır. Toplantıların sürekliliği sağlandığında önemli sonuçlar alınacağına inanıyorum dedi.
Çakırmelikoğlu; Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın turizm adına yaptığı çalışmaları anlatarak “Turizm odaklı çalışmalarımızda üyelerimizde yaptığımız toplantı ve tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini toplamaya başladık. Önümüzdeki yıl Ekonomi Bakanlığı ile ortak yürüteceğimiz Hiser Projesinde Turizm adına bir çok etkinliklerimiz olacak.” dedi
“Giresun İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı” nın amacı ve gerekçesinin katılımcılara slaytlar eşliğinde anlatıldığı toplantıda; Doğu Karadeniz’de gelişmiş olan turizm sektörünün Giresun İlinde de gelişme trendindeki sektörler arasında öne çıktığına dikkat çekilerek, Giresun il genelinde beş yıllık süreç içerisinde turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik eylem planı hazırlandığı bilgisi verildi.
Toplantıda turizm varlıkları kapsamında; yaylalar, Giresun Adası, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Zeytinlik Mahallesi, Plajlar, Tirebolu Kalesi, Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırı, Yedi Değirmenler, Gelin Kayası, Mavi Göl, Seyit Vakkas Türbesi, Kuzulan Şelalesi, Giresun Yöresel mutfağı başlıkları altında yer alan konular ayrıntılı olarak ele alındı.
Giresun İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı çalışması kapsamında 2023 yılına kadar tamamlanmak üzere önerilen 77 eylemin bazılarında tek kuruluş, bazılarında birden çok kuruluş sorumlu olarak belirlenmiştir.