Ticaret İl Müdürlüğü ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında “Tüketici Hakları ve Kapıdan Satışlar” konulu bilgilendirme semineri yapıldı.
Seminere Giresun’da faaliyet gösteren işletme yetkilileri ile merkez köy ve mahalle muhtarları katıldı.Toplantının açılışında konuşan Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım,”Tüketicilerimizin yasal haklarının anlatılacağı bu etkinlik bilgilendirme adına önemlidir.”dedi.
Tüketici Hakları ve Kapıdan Satışlar hakkında bilgi veren Ticaret İl Müdürlüğü Uzmanları Semra Bozyılan, Emin Parlak; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Uygulamaları konusunda bilgiler verdiler.
Ticaret İl Müdürlüğü uzmanlarından Semra Bozyılan;”Alışveriş yapmadan önce mutlaka,fiş fatura veya sözleşmenin bir örneğini alınız.Sözleşmeleri mutlaka dikkatlice okuduktan sonra imzalayınız.Satış alma işlemlerinde ek maliyetleri ve satış sonrası hizmetleri net olarak öğrenilmesi önemlidir.Hediye,çekiliş kuponu vb. vaadlere kanmayınız.Fiyat etiketleriyle ilgili şikayetlerinizi Ticaret İl Müdürlüklerine,belediyelere ve ilgili Odalara yapabilirsiniz.”
Diğer yandan kapıdan satışlara dikkat çeken uzman Emin Parlak,”Kapıdan satışlarda sözleşme tarihlerine özellikle dikkat edilmelidir.15 günlük süre sözleşmede aynı günü içermesine dikkat edilmelidir.Ayrıca satıcının Ticaret İl Müdürlüklerinden alması zorunlu olduğu satış belgesi mutlak kontrol edilmelidir.”diye konuştu.