Ziraat Mühendisleri Odası Giresun İl Temsilcisi Rıfkı Karabulut’tan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyaret.
Fındık hasat sezonunun ardından serbest piyasada negatif eğimli oluşan fiyat sürecinin gündeme geldiği ziyarette konuşan Ziraat Mühendisleri Giresun İl Temsilcisi Karabulut, tarımın gelişmesi için ürünün mutlak desteklenmesi ve Karadeniz Bölgesinin stratejik mahsulü olan fındıkta alım başlıklarında ki aksaklıkların giderilmesi gerektiğine değindi.
Karabulut; “TMO’nun Giresun bölgesinde dönüm başı alımında uyguladığı kotanın serbest piyasa fiyatlarına olumsuz etki yaptığı görülmektedir.” dedi.
TMO’nun Giresun kalite 50 randıman fındığı 17,00 TL’den alacak olmasını olumlu karşıladıklarını ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Son dönemde kota uygulaması ile gündeme gelen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu uygulamadaki kriterleri revize etmesinin amaç ve hedefler açısından zorunlu olduğunu görmekteyiz. Bu bakımdan Giresun bölgesinde dönüm başına kota uygulamasının ivedilikle en azından 120 kg çıkartılmasını beklemekteyiz. Bu yönde de görüşmelerimiz sürmektedir.” diye konuştu.
Önceki İçerikFinansal Okuryazarlık Ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri
Sonraki İçerikGiresun TSO Eynesil İş Dünyası İle Buluşuyor