5 Aralık 2019 tarihinden itibaren konut ve gayrimenkul alım satımında zorunlu hale gelecek olan Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Giresun’da faaliyet yürüten ve Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavı için müracaat eden işletme yetkililerinin katıldığı eğitim 19 Haziran 2019 tarihinde tam gün olarak düzenlendi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM Mesleki Yeterlilik tarafından yapılan sınavlar öncesi adaylara yönelik bilgilendirme toplantısına Zingat Gayrimenkul Danışmanlık yetkilisi Samet Yukünç katıldı.

Sorumlu Emlak Danışmanlığı süreciyle ilgili bilgi veren Zingat Gayrimenkul uzmanı Yukünç, “Bu belgenin uygulamaya giriş tarihi 5 Aralık 2019 olarak kanunen tespit edilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavlarına gayrimenkul alım-satımı ve konut satışı yapan firma yöneticilerinin mutlak katılması gerekmektedir.2018 tarihinden sonra yetkili kuruluşlar dışında hiçbir kuruluş ve kurumun bu tür bir belge düzenleme yetkisi bulunmamaktadır. Belge düzenleme görevi Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavları teorik ve performans olarak ikiye ayrılmaktadır. İş sağlığı güvenliği, pazarlama stratejisi ve gayrimenkul alım satımı bu süreçlerin ana iskeletini oluşturmaktadır.” diye konuştu.