Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sektörlerde çalışanlara yönelik zorunlu hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgesi süreci devam ediyor.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki MEYBEM A.Ş. tarafından organize edilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları inşaat grubu ağırlıklı yürütülüyor.
2017 yılının son ayında inşaat sektöründe betonarme demircisi mesleğinde çalışanlara yönelik gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olanların belgeleri Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın’ında katıldığı tören ile verildi. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda teorik, uygulama ve mülakat olmak kaydıyla uzman gözetiminde gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olanların sigorta priminde de avantajlı olduklarına değinen Giresun TSO Meclis Başkanı Günaydın; ”Bilindiği gibi Tehlikeli ve Çok Tehlikeli mesleklerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu hale getirildi, bu belgeyi almayan kişilerin çalıştıkları işletmelere ise işçi başı 500 TL cezai işlem uygulanacaktır. Bunun yanında sigorta işveren payını da bu sistemde belirli süreliğine devletimiz karşılayacaktır.”açıklamasında bulundu.
Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü;
”Mesleki Yeterlilik Belgesi iş hayatımızın artık kaçınılmazı olmuştur. Özellikle inşaat sektöründe çalışanların bu belgeleri almak kaydıyla çalışmaları, aksi taktirde cezai işlemle karşı karşıya kalmaları söz konusudur. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu süreçte üyelerimiz ile çalışanlarımızın bu belgeyi almaları adına sınavları organize ediyoruz.Türkiye’de en fazla sınav organize eden ve süreci yöneten Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, devlet desteği ile inşaat çalışanlarımızın bu belgeleri almalarına katkı sunma hedefindedir.Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almak için müracaat edenlerin sınavları başarı ile geçmeleri halinde ücretleri ise Sigorta İşsizlik Fonu’ndan karşılanmaktadır.Olumsuz olması halinde iki sınav hakları daha vardır.Devletimiz zorunlu hale getirdiği bu uygulama gelip geçici olmadığı gibi, bir çok avantajı da sunmaktadır.” dedi.