Cumhurbaşkanlığı Kamu Başdenetçisi ve Ombusdman Şeref Malkoç’tan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na ziyaret.
Ziyarette konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Ekonomik kriz nedeniyle finans sektörü merkezli iş dünyasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Finans kuruluşlarının kredi verme süreci iş dünyasını etkilemektedir. Bugünkü ekonomik şartlar göz önüne alınmak koşuluyla bankalarımızın arz yapıları ve faiz oranları çerçeveli iyileştirme yapılarak kredi temini ve ödeme şekilleri esnetilmesi iş dünyasının öncelikli talebidir.” dedi.
Giresun’da fındıktan sonra gelişimine en önemli katkıyı sağlayacağına inanılan turizm konusunda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde önemli bir proje ile çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Çakırmelikoğlu;” Hizmet sektörünün eğitimi başta olmak üzere, kırsalda tesisleşme ve Orta Doğu turizmine yönelik tanıtım ve faaliyet etkinliklerimiz bulunmaktadır. Bu süreçte yaylalarımızın imar sorununun çözümünü bekliyoruz.” sözlerini vurguladı.
Kamu hizmetlerini denetlemek başta olmak üzere insan hakları şikayetlerini takip noktasında çalışma yürüttüklerini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Başdenetçisi Şeref Malkoç; “Karadeniz Bölgesi fındık ekonomisine dayalı bir bölge profili çizmektedir. Fındığı çuvala koymadan mamul madde haline getirmek koşuluyla ihraç ettiğimiz taktirde kazanacağımızı ön görmeliyiz. Bu tür yatırımlara dönük talepleri Ankara olarak daima destekleriz. Ayrıca turizm konusunda geçen yıl Trabzon’a 500 bin Arap turist gelmesi bölgenin diğer vilayetlerinin de bu süreçten daha fazla faydalanması için bir fırsat oluşturmaktadır.” diye konuştu.