Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın,inşaat grubunda çalışanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi çağrısı yaptı.
GTSO Meclis Başkanı Günaydın;
“İşsizlik günümüz Türkiye’sinin sorunlarının başında yer almaktadır. Bu sorunun altında yatan ana gerekçe iş sahasının olmadığı gerekçe gösterilmekle birlikte, asıl neden niteliksizliktir.Ülkemizde lisans mezunu oranı her geçen gün artmakla birlikte, buna bağlı olarakta işsizlik oranı yükselmektedir.
Günümüzün en önemli sorunu vasıfsız işçidir.Bir diğer adı niteliksizlik olan işgücü bugün gençlerimizi işsiz,işletmelerimizi de kapasite düşüklüğüne yöneltmektedir.2016 TÜİK verilerine göre 2015 kıyaslaması çerçevesinde; lisans mezunu istihdam oranı 0,9 lere gerilerken, ilkokul mezunu işgücünde ise istihdam oranı yüzde 0,9  artmıştır.Bu ciddi farkın tek genel geçer kabulünün temelinde nitelik sahibi olmak vardır.Bizlerde bu çerçevede Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne daha çok önem vermekle birlikte, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak mevcut çalışanlar kadar iş arayan gençlerimizin de bir meslek sahibi olmasına vesile olmanın mücadelesini vermekteyiz.
Bu bakımdan günümüzde zorunlu hale gelen ve önümüzdeki dönemlerde daha da çok önem kazanacak Mesleki Yeterlilik Belgesi, bir işin veya mesleğin ana kriteri durumundadır.Bugün 48 mesleği kapsayan 2017 yılında 107 mesleğe çıkacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, birkaç sene içinde  600 mesleği kapsayacaktır.
Dolayısıyla Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak inşaat alanı yoğunluklu yürüttüğümüz Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarında, ustalık ve kalfalık düzeyinde kabul edilen İnşaat İşçiliği alanında sınav açmaya karar verdik.Yoğun talepler doğrultusunda Mayıs ayı içinde açılacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesi İnşaat İşçiliği alanı sınavlarına katılmak isteyen vatandaşlarımız ve Odamıza kayıtlı müteahhitlerimizin konuya hassasiyet göstereceğini ümit ediyoruz.
2016 yılı ve 2017 yılının ilk üç aylık diliminde yapılan 10 sınavda 350 kişi Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek adına mücadele etmiştir.Bugün ülke genelinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alanında en üst seviyelerde yer alan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası,mevcut çalışanların belgelendirme süreçleri kadar niteliksiz işsizlerimizin iş sahibi olabilmesi adına da çalışmaktadır.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, inşaat alanı kadar metal ürünleri, kaynak, asansör bakım onarım ve CNC operatörü alanlarında da sınavlarına programlar çerçevesinde devam etmektedir.” dedi.