Pandemi sürecinde yaşanan ticari dalgalanma birçok işkolunu olumsuz etkilemiştir. Özellikle okul kitap kırtasiye satışı yapan işletmelerimiz ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde ticari kayıp oranının net yüzde 50’nin altında olmadığı ifade edilmektedir. Eğitim öğretimin başlangıcı olarak kabul edilen ağustos ayının son dönemi ile eylül, ekim aylarında bu yıl beklentinin çok çok altında ticari hareket yaşayan yerel kırtasiye işletmelerimiz ayakta durabilmenin mücadelesini vermektedirler.

Covid-19 salgını nedeniyle okulların kademeli hizmet vermesine yönelik kararlar, ister istemez kırtasiye sektörünü de olumsuz etkilemiştir. Diğer yandan bir başka olumsuzluk ise ulusal zincir mağazaların da kırtasiye reyonlarını açmaları ve yerel işletmelerimizin mağduriyetini ikiye katlamıştır. Kırtasiye haricinde bir faaliyeti bulunmayan yerel işletmelerin bugün geldikleri aşama normal süreçle açıklanamayacağı gibi, sürecin sektöre özel destek ile aşılması muhtemeldir.

Giresun başta olmak üzere ülkemizin 81 vilayetinde faaliyet gösteren yerel kitap kırtasiye satışı yapan işletmelerimizin, pandemi sürecinin olumsuz etkilerini giderebilmeleri açısından desteklenmesi şarttır. Kredi desteğinin yanında ulusal zincir mağazalarının bu tür satışlarına yönelik tedbir alınması da gerekmektedir.