Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Covid-19 salgınıyla birlikte tedarik zincirlerindeki bozulmalar ve döviz kurunun artışından kaynaklı maliyet farkının oluşturduğu zarar, kamuya iş yapan yüklenici işletmeleri olumsuz etkilediğini beyan etti.

Başkan Çakırmelikoğlu; “19.01.2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve Resmi Gazetede yayınlanıp kanunlaşan, kamuya iş yapan yüklenici firmalara sadece Temmuz 2021 ve Aralık 2021 tarihleri arasında çok düşük tutulan ek fiyat farkının verilmesi, yapımı devam eden işlerin tamamlanmasına yeterli olmayacağı gibi işlerin durmasına sebebiyet verecek ve bu durumdan büyük oranda kamu zararı oluşacaktır. Çünkü asıl fiyat artışı Aralık 2021’den sonra başlamış olup, her geçen gün inşaat malzemelerine zamlar gelmeye devam etmektedir.

Türkiye’de seksen bine yakın müteahhit (yüklenici firma) bu durumdan etkilenmektedir. Yüklenici firmaların bu durumda ticari faaliyetlerinin sekteye uğraması demek bir milyona yakın işçinin doğrudan işsiz kalması demek olduğu gibi, inşaat sektörüne üretim yapan fabrikalar ve çalışanların da etkilenmesi demektir.

Dolayısıyla üyelerimiz başta olmak üzere, kamuya iş yapan müteahhitlerin genel talebi ise; verilecek ek fiyat farkının devam eden işler için iş bitim süresine kadar ödenmesidir. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 80’i geçmemiş işler için, şartsız tasfiye hakkının tanınması da taleplerimiz içinde bulunmaktadır. Bu doğrultuda görüşme ve yazışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Önceki İçerikVergi Tahsilatında Kredi Kartı Limiti Sorunu Çözülmelidir
Sonraki İçerikTürkiye Sigorta Fuarı Antalya’da Yapıldı