AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve AK Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı’dan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na ziyaret.

Giresun iş dünyasının sorunları ve taleplerinin değerlendirildiği ziyarette konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun’un kalkınmasında öncelikli yatırımlar kapsamında yer alan Giresun Güney Çevre Yolu Projesi, Samsun-Sarp Demiryolu Projesi, Dereli Şebinkarahisar yol standartlarının iyileştirilmesi ile Eğribel Tüneli ikinci tüpünün hizmete açılması, bölgenin ihtiyacı olan 3. ve 4. OSB yatırımlarında kamulaştırma ve altyapı hizmetlerinin yapılması, Ordu-Giresun Havalimanı uçuş sorunlarının çözümü, Batlama Grup Yolu Karanlık dere bölgesi yatırımlarını gündeme getirdi.

İmalatçıların KDV sorununa da değinen Başkan Çakırmelikoğlu; “Bugün hammaddesini yüzde 18 KDV den alan bir işletme, mamul maddesini yüzde 8 ve yüzde 1’den çıkış yapmak zorunda kalmaktadır. Biriken iade süreci de cabasıdır. Bu bakımdan KDV iadelerinin aynı yıl içinde ödenmesi şarttır. Ayrıca ihracatçı için tekrar revize edilen ihracattan elde edilen döviz gelirinin Türk Lirasına çevrilmesi oranlarının tekrar gözden geçirilmesi şarttır. Kamuya iş yapan müteahhitlerinin fiyat farkı talepleri çok ciddi boyutlara gelmiştir, sorunun göz ardı edilmesi söz konusu değildir. Bir diğer önerimiz ise KOBİ tarzı işletmelerimizin esnaf odası üyelerine sağlanan kredi kefalet kredilerinden faydalanmasıdır.” dedi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise, konuların yakın takipçisi olacaklarını ifade ederek, ilimiz ve bölgemiz ekonomisine katkı sağlayacak yatırımların öncelikli olduğuna vurgu yaptı.

Önceki İçerikDefterdar Akbulut’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Sonraki İçerikÇakırmelikoğlu, Çalıştayda Konuştu