Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Valiliği ve Türk Hava Yolları işbirliğinde İranlı 17 turizm acente temsilcisi Giresun’da misafir edilerek; Kuzalan Tabiat Parkı, Mavi Göl, Kulakkaya Yaylası ve Tarihi Zeytinlik Mahallesi tanıtıldı.
Ziyaret sonrasında Giresun Kalesinde bulunan restaurantta düzenlenen programda ilimizdeki otel ve restaurant işletmecileriyle ikili görüşmeler yapılarak gelecek turizm sezonuyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
Programa katılan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları; Giresun’un Kaaradenizin incisi bir kent olduğunu belirtti. Vali Sarıfakıoğulları konuşmasında “İlimiz 6 tabiat parkı ve altyapısıyla  inşallah önümüzdeki yıl ve yıllar çok daha fazla sayıda yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapmak istiyor. Bu nedenle tüm paydaşların bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi kanaatiyle biz de arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. İnşallah önümüzdeki gün ve günlerde bu seyahatleri yoğunlaştırırsınız, ilişkilerimizi yoğunlaştırırsınız ve biz dost ve kardeş ülke İran’dan gelecek misafirlerimizi sektör ve il olarak ağırlamaya hazırız” dedi.
DOKA İl koordinatörü Murat Aladağ’da İran’ın farklı şehirlerinden gelen acente temsilcilerinin kentin turizm noktalarını ziyaret ettiklerini söyledi. Aladağ; “DOKA’nın sektörel eylem planlarından biride turizm. Hem Giresun’un hem de bölgenin turizm potansiyelini arttırmak  hedefimiz. Hedef pazarlardan biri olan İran’ı da ilimiz turizm pazarına dahil etmek istiyoruz.” Dedi.
İran’ın Tebriz kentinde faaliyet gösteren turizm acentası temsilcisi Esmail Mılanı’da İran ile Giresun arasındaki bağlantıyı sağlamak amaçladıklarını dile getirerek;  “Giresun’da birkaç yeri gezdik, doğası çok güzel, bizim için yeni bir Pazar. Bu pazarda kendi yolcularımız için güzel bir paket program yapmayı amaçlıyoruz. İnşallah Giresun ve bizim için hayırlı olur” dedi.