Giresun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Mesleki Yeterlilik Belgesi Ahşap Kalıpçı sınavları devam ediyor.
01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu halen gelen belge için inşaat grubu ağırlıklı talepleri alan ve sınav aşamasına getiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, yoğunluklu ahşap kalıpçı sınavlarını yürütmektedir.
2017 yılının ilk sınavında 51 kişi sınava girerken, çalışmaları değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın;” Karadeniz Bölgesi’nde en fazla sınav gerçekleştiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası,ülke genelinde de en fazla talep toplayan Oda olma özelliğini korumaktadır.Bizim amacımız üyelerimizin mağduriyet yaşamaması,belgesi olmadan çalışan işçilerinden dolayı ceza yememeleridir. Tehlikeli ve çok tehlikeli sektörleri içeren, inşaat grubu ağırlıklı meslek alanlarını kapsayan Mesleki Yeterlilik Belgesi için Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, üyeler başta olmak üzere işletmelerimizde çalışanların mağdur olmaması adına 2016 yılında başlatılan sınavlara devam etmektedir.Bu güne kadar yapılan 6 sınavda 300 kişi belge almak için ter dökerken, 2017 yılındaki hedefimiz en az ise 2000 kişinin bu belgeyi almak kaydıyla mağduriyet yaşamamasıdır.
İnşaat grubunda ahşap kalıpçılık ağırlıklı yapılan sınavlar bundan böyle sıvacı, ısı yalıtım, seramik karo kaplama,inşaat işçisi (kalfa) gibi meslek dallarında da bu yıl içinde devam edecek.Önümüzde ki haftadan itibaren de kaynak ve metal saç işleme ile asansör bakım onarım mesleklerinde sınav açılacaktır.”dedi.
Yılbaşından itibaren inşaat grubu mesleklerinde zorunlu hale gelen mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu ceza uygulaması gerçekleştirecek.Kişi başı 500 TL olarak tespit edilen ceza uygulamasının işletmelere dönük olması münasebetiyle Oda üyelerinin mağduriyet yaşamaması adına çalışmalara yoğunluk verildiğini ifade eden Başkan Günaydın;”2017 yılının ilk sınavında ise 51 kişilik sınav ile belgelendirme sürecimiz devam etmektedir.Belgelendirme sınavlarını ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki olan MEYBEM A.Ş. düzenlemektedir.”